Od ledna bude muset mít každý pes v Lounech pod kůží čip

V Lounech začne od ledna platit vyhláška, podle které musí mít každý přihlášený pes pod kůží čip. Radnice si od toho slibuje, že to zkvalitní výběr poplatků za psy a že se městu častěji podaří vracet zatoulaná zvířata majitelům. Strážníci totiž díky speciální čtečce hned poznají, komu pes patří.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strážníci městské policie kontrolují čipování a zaplacení poplatků za psy

Strážníci městské policie kontrolují čipování a zaplacení poplatků za psy | Foto: Městská policie Ústí nad Labem

Někteří majitelé s vyhláškou o povinném čipování psů souhlasí. Jako třeba slečna Beata. „Přijde mi to docela fajn, protože kolikrát tady pobíhají různí psi. Člověk pak neví, komu patří. Není to na škodu,“ tvrdí.

Ale jsou i ti, kterým povinné čipování psů vadí. „K čemu to je? Pes, když má pána rád, tak nikam neuteče. Uvidím, když to bude vyhláška, co budu moct dělat? Ale týrat ho, píchat do něj něco, vždyť to je blívajz,“ říká pan Petr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na čipování psů v Lounech se zaměřili redaktoři Iva Zítková a Honza Beneš

A někteří majitelé psů, jako paní Jana, už svého psíka nechali čipovat dávno. „Náš pejsek čip má, protože je to náš miláček, tak jsme ho nechali očipovat,“ podotýká. A kdyby se jim zaběhl, doufá, že by se jim právě díky čipu vrátil.

Starosta Loun Radovan Šabata z Unie pro sport a zdraví vysvětluje, že slušným pejskařům by čipování mělo přinést především klid.

„Že kdyby jim utekl jejich pejsek, neskončí v útulku. Pro město je to především kvalitní evidence, kterou bychom měli mít. Pro městskou policii je to potom možnost identifikovat každého psa, snad i zabezpečit lepší výběr finančních prostředků za psy,“ doplňuje Šabata.

Staří psi mít čip nemusí

Oproti minulému návrhu na povinné čipování psů, který zastupitelé v červnu tohoto roku neschválili, má nově schválená vyhláška dodatek, podle kterého nemusí být čipováni psi na sklonku svého života. Toho využije paní Božena. „Nenechám, protože už je starý, už je na to starý,“ říká.

Každý, kdo nechá psa čipovat, zaplatí městu o sto korun nižší roční poplatek za psa. Dobré zkušenosti s povinným čipováním psů mají v Ústí nad Labem nebo v Děčíně.

„Výhodou čipování psů pro město je také to, že pokud se třeba najde nějaký pes, který někoho napadl nebo je agresivní, utekl majiteli, tak díky čipu můžeme majitele vypátrat a situaci lépe vyřešit,“ dodává mluvčí magistrátu v Děčíně Markéta Lakomá.

Vyhláška bude platit v Lounech od ledna, kontrolovat její dodržování budou strážníci speciálními čtečkami až od dubna. Majitelé psů budou moci využít bezplatného čipování u městem vybraného veterináře nebo si mohou nechat psa očipovat u toho svého.

Jan Beneš, Iva Zítková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme