Od nového roku podražila ve středočeských městech nejvíce voda

Od nového roku si lidé sáhnou hlouběji do kapsy. Podražila energie, voda a teplo, ale i svoz komunálního odpadu. Zhruba v každém větším středočeském městě je dražší především vodné a stočné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodovodní kohoutek

Vodovodní kohoutek | Foto: Fotobanka stock.xchng, Lance Hancock

Voda stojí více například v Mladé Boleslavi. Společnost Vodovody a kanalizace rozhodla, že občané za ni zaplatí zhruba 68 korun za metr krychlový bez DPH. Přesnou cenu najdou lidé na úřední desce a webu města.

V Příbrami obyvatelé zaplatí za vodné zhruba 44 korun za kubík, za stočné necelou dvacetikorunu. Není to konečná částka, protože v době jednání zastupitelstva nebyla známa výše DPH pro příští rok.

Voda podražila i v Čelákovicích. „Největší nárůst ceny byl u vodného, což má vliv i na podmínky dotace ze státního fondu životního prostředí. Co se týká stočného, tam se cena zvyšovala cca jen o procento, takže gros zdražení je ve vodě,“ říká čelákovický starosta Josef Pátek z ODS. Nová cena vodného je v Čelákovicích zhruba 38 korun za metr krychlový a cena stočného se pohybuje kolem 27 korun za kubík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co ve Středočeském kraji v novém roce podražilo a co naopak zlevnilo, zjišťovala Jana Huzilová

Ve středních Čechách někde zaplatí lidé od nového roku více také za svoz komunálního odpadu.

Zatímco v Příbrami obyvatelé za svoz ušetří - místo 500 korun zaplatí 480, v Petrovicích u Sedlčan si po pěti letech připlatí padesátikorunu.

„Po dlouhé debatě v zastupitelstvu obce bylo nakonec rozhodnuto, že částka bude 550 korun na osobu a rekreační nemovitost shodná,“ informoval starosta Petrovic Petr Štěpánek ze sdružení Starostové a nezávislí (STAN).

O 50 korun se prodraží svoz komunálního odpadu i v Kamýku nad Vltavou. Dražší je i na Kutnohorsku, Kolínsku a Nymbursku. V Kutné Hoře se nově platí 650 korun, tedy o 150 korun více než loni. Připlatí si i lidé v Kolíně a občané v Nymburce. Do konce roku platili obyvatelé města na Labi 500 korun za rok, od 1. ledna tento poplatek činí 760 korun.

„K tomuto zvýšení jsme byli nuceni sáhnout z toho důvodu, že skutečné náklady na třídění odpadu už dosáhly výše 781 korun a doposud město žádalo po občanech 496 korun, takže navýšení na 760 korun odpovídá skutečným nákladům,“ shrnul nymburský místostarosta Pavel Fojtík z TOP 09.

Dražší je i teplo

V některých městech podražilo i teplo. V Mladé Boleslavi o dvě procenta za jednotku zvyšuje cenu jeho největší výrobce firma Ško-Energo, další drobné navíc přidá vyšší DPH. Náklady na paliva se podle vedení firmy v posledním období zvedly o více než dvě procenta a výrobce už v předešlých letech vyčerpal všechny rezervy.

Mladá Boleslav, která vlastní teplárenskou společnost Centrotherm, ceny nezvýší. „Z naší strany cenu navyšovat nebudeme,“ uvedl mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati z ODS. Loni byla konečná cena tepla v Mladé Boleslavi těsně pod hranicí 500 korun za kilojoule, včetně DPH. Letos tak pětisetkorunovou hranici překročí.

Topení - regulace teploty | Foto: Ladislav Bába

Levnější bude teplo letos v Kutné Hoře. Kvůli snížení fixních nákladů tady cena klesne o pět procent. „Jsou horší věci, které nás pálí, než je DPH, i když si z nás stát akorát vybírá peníze,“ zmínil středočeský hejtman Josef Řihák z ČSSD. Kraj podle něj ale kvůli vyšší dani nebude zvedat cenu žádné služby, kterou poskytuje.

Nebude se tedy například zvyšovat cena za pobyt v domovech důchodců. „Jakékoli ceny, co máme na domovech důchodců, musí zvyšovat rada. My jsme nic takového neodhlasovali, a zřejmě s tím ani jako sociální demokraté nebudeme počítat,“ dodal Řihák.

Dobrá zpráva pro cestující autobusy je, že mladoboleslavská společnost Transcentrum letos nezvýší ceny jízdného. „Nechceme zbytečně zatěžovat cestující veřejnost. V předchozích sezonách, když jsme jízdné zdražovali, cestující z autobusů ubyli. Tomu jsme se chtěli vyvarovat, a zátěž tedy tentokrát neseme my,“ uzavřel Jan Holub, manažer dopravy Transcentra MB.

Jana Huzilová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme