Od nového roku podražila ve středočeských městech nejvíce voda

Od nového roku si lidé sáhnou hlouběji do kapsy. Podražila energie, voda a teplo, ale i svoz komunálního odpadu. Zhruba v každém větším středočeském městě je dražší především vodné a stočné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodovodní kohoutek | Foto: Fotobanka Stock.xchng, Lance Hancock

Voda stojí více například v Mladé Boleslavi. Společnost Vodovody a kanalizace rozhodla, že občané za ni zaplatí zhruba 68 korun za metr krychlový bez DPH. Přesnou cenu najdou lidé na úřední desce a webu města.

V Příbrami obyvatelé zaplatí za vodné zhruba 44 korun za kubík, za stočné necelou dvacetikorunu. Není to konečná částka, protože v době jednání zastupitelstva nebyla známa výše DPH pro příští rok.

Voda podražila i v Čelákovicích. „Největší nárůst ceny byl u vodného, což má vliv i na podmínky dotace ze státního fondu životního prostředí. Co se týká stočného, tam se cena zvyšovala cca jen o procento, takže gros zdražení je ve vodě,“ říká čelákovický starosta Josef Pátek z ODS. Nová cena vodného je v Čelákovicích zhruba 38 korun za metr krychlový a cena stočného se pohybuje kolem 27 korun za kubík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co ve Středočeském kraji v novém roce podražilo a co naopak zlevnilo, zjišťovala Jana Huzilová

Ve středních Čechách někde zaplatí lidé od nového roku více také za svoz komunálního odpadu.

Zatímco v Příbrami obyvatelé za svoz ušetří - místo 500 korun zaplatí 480, v Petrovicích u Sedlčan si po pěti letech připlatí padesátikorunu.

„Po dlouhé debatě v zastupitelstvu obce bylo nakonec rozhodnuto, že částka bude 550 korun na osobu a rekreační nemovitost shodná,“ informoval starosta Petrovic Petr Štěpánek ze sdružení Starostové a nezávislí (STAN).

O 50 korun se prodraží svoz komunálního odpadu i v Kamýku nad Vltavou. Dražší je i na Kutnohorsku, Kolínsku a Nymbursku. V Kutné Hoře se nově platí 650 korun, tedy o 150 korun více než loni. Připlatí si i lidé v Kolíně a občané v Nymburce. Do konce roku platili obyvatelé města na Labi 500 korun za rok, od 1. ledna tento poplatek činí 760 korun.

„K tomuto zvýšení jsme byli nuceni sáhnout z toho důvodu, že skutečné náklady na třídění odpadu už dosáhly výše 781 korun a doposud město žádalo po občanech 496 korun, takže navýšení na 760 korun odpovídá skutečným nákladům,“ shrnul nymburský místostarosta Pavel Fojtík z TOP 09.

Dražší je i teplo

V některých městech podražilo i teplo. V Mladé Boleslavi o dvě procenta za jednotku zvyšuje cenu jeho největší výrobce firma Ško-Energo, další drobné navíc přidá vyšší DPH. Náklady na paliva se podle vedení firmy v posledním období zvedly o více než dvě procenta a výrobce už v předešlých letech vyčerpal všechny rezervy.

Mladá Boleslav, která vlastní teplárenskou společnost Centrotherm, ceny nezvýší. „Z naší strany cenu navyšovat nebudeme,“ uvedl mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati z ODS. Loni byla konečná cena tepla v Mladé Boleslavi těsně pod hranicí 500 korun za kilojoule, včetně DPH. Letos tak pětisetkorunovou hranici překročí.

Topení - regulace teploty | Foto: Ladislav Bába

Levnější bude teplo letos v Kutné Hoře. Kvůli snížení fixních nákladů tady cena klesne o pět procent. „Jsou horší věci, které nás pálí, než je DPH, i když si z nás stát akorát vybírá peníze,“ zmínil středočeský hejtman Josef Řihák z ČSSD. Kraj podle něj ale kvůli vyšší dani nebude zvedat cenu žádné služby, kterou poskytuje.

Nebude se tedy například zvyšovat cena za pobyt v domovech důchodců. „Jakékoli ceny, co máme na domovech důchodců, musí zvyšovat rada. My jsme nic takového neodhlasovali, a zřejmě s tím ani jako sociální demokraté nebudeme počítat,“ dodal Řihák.

Dobrá zpráva pro cestující autobusy je, že mladoboleslavská společnost Transcentrum letos nezvýší ceny jízdného. „Nechceme zbytečně zatěžovat cestující veřejnost. V předchozích sezonách, když jsme jízdné zdražovali, cestující z autobusů ubyli. Tomu jsme se chtěli vyvarovat, a zátěž tedy tentokrát neseme my,“ uzavřel Jan Holub, manažer dopravy Transcentra MB.

Jana Huzilová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme