Od otevření OD Kotva uplynulo 35 let

Kotva slouží už 35 let. Ještě před revoluci byla návštěva tehdy nejmodernějšího obchodního domu při výletě do Prahy téměř povinností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční strom před OD Kotva. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Několik dní před otevřením visel na obchodním domě nápis ,Dnes nebude otevřeno', aby mezi lidmi nevznikla panika. Nakonec byli povoláni vojáci, aby hlídali koupěchtivý dav. Mezi lidmi totiž vznikla fáma, že se zde bude prodávat švédské zboží, jelikož obchodní dům stavěla švédská firma.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obchodním domě Kotva mluvila na Rádiu Česko Radomíra Sedláková z katedry architektury Stavební fakulty ČVUT.

"Tehdy šlo o výjimku, aby českou stavbu budovala švédská firma. Byl to ohlas konce 60. let, kdy zde švédské stavební firmy postavily několik budov. Téměř souběžně s Kotvou například také obchodní dům Máj. Později to ale běžné nebylo," říká Radomíra Sedláková z katedry architektury Stavební fakulty ČVUT.

I přes počáteční zklamání se Kotva záhy stala poutním místem všech Pražanů i návštěvníků metropole.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na svojí práci v oddělení propagace obchodního domu Kotva vzpomínal na Radiožurnálu Ondřej Neff.

Prochází rekonstrukcí

Před 35 lety, kdy se tehdy nejmodernější zařízení svého druhu v zemi otevřelo veřejnosti, byla Kotva velkou atrakcí. Dnes prochází náročnou rekonstrukcí, aby mohla konkurovat ostatním obchodním centrům.

Vsadí hlavně na zábavu. Od příštího roku by tam měl být taneční klub, restaurace, kavárny, dětský koutek, konat by se měly módní přehlídky a podobně.

Budova na Náměstí republiky se zrodila v hlavách manželů Machoninových. Vyhráli soutěž, kterou vypsalo vedení Prioru. Celou budou poskládali ze samonosných šestiúhelníkových segmentů a tím vyhověli požadavku co nejširší nákupní plochy na poměrně malé parcele.

Budovu jako takovou hodnotí i dnes odborníci vesměs pozitivně a řadí ji na přední příčky české socialistické architektury.

Velmi populární byl i slogan: 'Kotva je tu pro vás' - jeho autorem je spisovatel a novinář Ondřej Neff - lákal k nákupu přes 70 000 lidí denně.

Ladislav Dvořák, Alžběta Havlová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme