Od salámů k dopisům. V Dětřichově na Frýdlantsku chodí lidé na poštu do obchodu

V Dětřichově na Frýdlantsku mají poštu v soukromém obchůdku se smíšeným zbožím. Začala tam fungovat po povodních v roce 2010, kdy voda vytopila obecní úřad. Česká pošta tehdy nabídla obci, aby pobočku provozovala za jejího finančního přispění sama. Obec ale neměla peníze na provoz, a tak se pošta obrátila se na majitele obchůdku, který na nabídku kývl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta (ilustrační foto)

Česká pošta (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Co říkají místní tomu, že poštovní úřad funguje v blízkosti salámů, rohlíků a bramborových salátů?

„No nemělo by to snad být takhle. Tady je pošta, tak to mohli dát sem,“ míní jedna z obyvatelek Dětřichova. „Trošku tomu nerozumím, ale pošta je zachovaná. To jsme rádi,“ přidává další.

První nevýhodou je provozní doba pošty. Je otevřená od sedmi do 12 hodin, což nevyhovuje lidem, kteří chodí do práce. Většina z nich totiž dojíždí do Frýdlantu a do Liberce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak to chodí v prodejně spojené s poštou, se vypravila zjistit Ivana Bernáthová

„Dřív to tady fungovalo tak, že bylo otevřeno tři hodiny, teď je otevřeno pět hodin. A od května bude otevřeno od sedmi do 11 a od 13 do 14 hodin,“ vysvětluje majitel obchodu Petr Hamtil.

Pultík pošty je hned vedle kasy. Za ním sedí paní Krausová, která vyjmenovává, co všechno lidé na přepážce vyřídí.

„Můžete si tady podat složenku, balík, můžete si tady vybrat peníze, podat doporučený dopis, běžnou poštu,“ říká poštovní úřednice a zároveň prodavačka v jedné osobě.

Přebíhat od salámů k poště je pro ní hodně náročné, s divnými pohledy zákazníků se ale nesetkává.

„Zatím nikdo nic neříkal. Většinou když šahám na salámy, tak si umyju ruce, abych neměla mastný dopisy. A musíte si tady hlavně pořád mýt ruce, protože tady děláte s penězi. To je i jedno, kde to děláte, protože peníze jsou špinavý,“ popisuje paní Krausová.

Dalším problémem je výběr peněz. Větší částky si musí lidé předem objednat a v případě, že si pro peníze někdo nepřijde, se provozovatel vystavuje hrozbě pokuty za to, že má v kase víc, než pošta povoluje. Tohle riziko může do budoucna způsobit zánik bankovních služeb na této poště.

Starosta by radši viděl poštu na úřadě, nejsou ale peníze

Starosta Dětřichova Stanislav Šťastný by byl radši, aby pošta fungovala opět v jejich budově. Nabídka České pošty však podle něj nemohla vyvážit náklady a problémy, které by to obecnímu úřadu přineslo.

„Tuhle poštovní službu vlastně zavedl císař pán, přežila první světovou válku, druhou světovou válku, období takzvaného komunismu a v současné době nepřežije po 20 letech demokratický systém, takže něco je špatně," povzdechl si starosta.

Česká pošta teď chce v rámci takzvaného projektu Partner podobným způsobem provozovat i dalších 16 poboček v Libereckém kraji. Ale prý jen tehdy, pokud s tím budou obce souhlasit.

Ivana Bernáthová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme