Od tatranské sazeničky k olomouckému vánočnímu stromu vedlo 35 let

Olomoucké náměstí dnes rozzáří vánoční strom se zvláštním příběhem. Na Hanou smrk doputoval z Tater už před pětatřiceti lety, ale tehdy ještě jako sazenička.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Berouně už stojí vánoční strom

V Berouně už stojí vánoční strom | Foto: Petr Kološ

Centrum Olomouce ode dneška rozzáří dvacetimetrový smrk. Na valníku připutoval z nedaleké Velké Bystřice, i když má ve skutečnosti slovenský původ. Na Hanou dorazil už před 35 lety z Nízkých Tater jako sazenička.

Letošní vánoční strom Olomouci věnovala rodina Hany Zajícové z Velké Bystřice. Dvacetimetrové výšky dorostl na jejich zahradě za domem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní příběh olomouckého vánočního stromu přiblížila Blanka Mazalová

Sazeničku paní Hana Zajícová dostala od maminky, která byla tehdy v lázních v Nízkých Tatrách, a zasadili ho, když se jim narodila nejstarší dcera.

Smrk proto vnímala jako člena rodiny a jeho pokácení už i několikrát oplakala: „Byl to takový strážce našeho domu. Byl vidět z dalekého okolí.“

Dostat dvacetimetrový smrk ze zahrady na valník nebylo vůbec jednoduché. Zajícovi totiž bydlí v řadové zástavbě, a tak strom nad střechou domu doslova přenesl velký jeřáb.

Smrk dnes na olomouckém náměstí dostane své oficiální jméno a chybět tu nebude ani paní Zajícová, která se těší, jak bude strom ozdobený.

„Nám dělal radost 35 let, tak udělá radost ještě tisícům dětiček a dospělákům na náměstí v Olomouci.“

Milan Kopp, Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme