Od tragické nehody u Nažidel uplynulo 10 let, oběti připomene mše v Karlových Varech

Přesně před deseti lety se u jihočeských Nažidel odehrála jedna z nejhorších autobusových nehod v historii České republiky. Zemřelo při ní 20 lidí, dalších víc než 30 se zranilo. Oběti tragické nehody připomene dnešní mše svatá v chrámu Svaté Máří Magdalény v Karlových Varech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel svaté Máří Magdaleny, Karlovy Vary

Kostel svaté Máří Magdaleny, Karlovy Vary | Foto: Filip Jandourek

Dne 8. března 2003 se navždy změnil život desítek rodin z Karlovarska. Patrový autobus Neoplan mířící z hraničního přechodu Dolní Dvořiště-Wullowitz do Českých Budějovic vjel u obce Nažidla na Českokrumlovsku do protisměru, převrátil se na bok a spadl z asi sedmimetrového srázu. Střecha vozidla se při pádu zcela odtrhla.

Celkem 52 pasažérů se vracelo z lyžařského zájezdu v rakouských Alpách. Jednalo se zejména o členy plaveckého oddílu TJ Slovan Karlovy Vary a jejich rodinné příslušníky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Zdeněk Trnka

V troskách autobusu na místě zahynulo 17 převážně mladých lidí, další dva zemřeli po převozu do nemocnice. Dvacátý cestující zemřel na následky zranění v srpnu 2005. Dalších 34 osob bylo při nehodě zraněno, většinou těžce.

U tragické nehody zasahovaly desítky záchranářů a hasičů. „Pro nás to byla obrovská fyzická i duševní zátěž, protože nehoda takového rozsahu se tady do té doby od revoluce v podstatě neudála, takže to pro všechny bylo poprvé,“ připomíná současný ředitel jihočeských záchranářů Marek Slabý.

Sám u nehody nebyl, jeho kolegové na ni ale vzpomínají dodnes. „Zasahovalo asi 38 hasičů. Samozřejmě jejich činnost byla zaměřená na to, aby vyprostili osoby, které byly uvnitř. Ty, které byly zraněné, abychom je předali zdravotní službě. A poté jsme vyprošťovali ty, kteří byli pod autobusem a byli samozřejmě mrtví,“ řekl tehdejší ředitel jihočeských hasičů Josef Blažek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Martin Pokorný zavzpomínal na tragickou nehodu u Nažidel

V roce 2008 odhalili pozůstalí na místě neštěstí památník. Vytvořil ho sochař Jan Kotek, jehož osmnáctiletá dcera u Nažidel rovněž zahynula. Na internetových stránkách pak pozůstalí na příčiny havárie stále upozorňují.

Mnozí z nich se dnes jako každoročně sejdou při mši svaté. Koná se v barokním chrámu na dohled karlovarského vřídla a začíná v 18 hodin.

Havárii autobusu zavinil řidič, který poté strávil pět let ve vězení. Bezpečnost na mezinárodní silnici E55 mezi Českými Budějovicemi a Dolním Dvořištěm ale ani dnes není o nic lepší. Zúžené místo u Nažidel zůstalo prakticky nezměněné. Je tam teď alespoň novější asfalt a snížená rychlost.

Zdeněk Trnka, Martin Pokorný, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme