Od vlakové tragédie ve Studénce uplynuly už 4 roky, viník nehody se stále hledá

Deset minut, přesně takový krátký časový úsek hrál klíčovou roli při vlakovém neštěstí, které se stalo před čtyřmi lety ve Studénce na Novojičínsku. Osmého srpna 2008 v půl jedenácté tam zpožděný mezinárodní vlak Comenius na trase Krakow - Praha narazil do zřícené mostní konstrukce. Nepřežilo osm cestujících, stovka dalších se zranila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vykolejený vlak v Liběchově | Foto: Drážní inspekce

Situace je stále velmi bolestivá a to především pro rodiny, kterým ve Studénce nebo později v nemocnici zemřeli příbuzní. Také ostatní cestující ale dodnes trpí psychickými i fyzickými následky nehody. Určitou satisfakcí by pro ně mohl být konečný verdikt soudu, kterého se zatím ale nedočkali.

Případ patří vůbec k nejrozsáhlejším, které kdy moravsko-slezské soudy řešily. Proces s desítkou obviněných pracovníků firem, které se na opravě zříceného mostu podílely, začal loni v červnu. Spis čítá asi 15 tisíc stran a figuruje v něm několik stavebních firem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Studénka

Na programu posledního soudního jednání letos v březnu byl výslech svědků. Právníci ani žalobci nikoho dalšího vyslechnout nenavrhli, a tak soudce rozhodl, že spis budou znovu studovat znalci, aby případně mohli doplnit své expertizy.

Zajímavostí je, že samotný proces nakonec probíhá v Ostravě, a ne v Novém Jičíně. Tam se prý nenašly dostatečně velké soudní prostory, které by pojaly všechny zúčastněné.

Pokračování soudu je zatím v nedohlednu, v programu soudních přelíčení žádné konkrétní datum ohledně kauzy Studénka nefiguruje.

Ivana Šuláková, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme