Od zahraničních řidičů se v Královéhradeckém kraji daří vymoci jen pětinu uložených pokut

Dopravní policisté v Královéhradeckém kraji se více než na jiných místech setkávají se zahraničními řidiči. Regionem totiž vede jedna z nejvytíženějších silnic v Česku. Po hlavním tahu z Hradce Králové na Náchod a hraniční přechod s Polskem jezdí denně stovky cizinců především z východní Evropy. Často neuniknou pozornosti dopravních hlídek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silniční kontrola (ilustrační foto)

Silniční kontrola (ilustrační foto) | Foto: Petr Gřes

Podle šéfa dopravní policie v Královéhradeckém kraji Petra Duška páchají řidiči ze zahraniční přestupky celkem často.

„Co se týká rozdělení přestupců podle jednotlivých komunikací, tak díky vysoce frekventované silnici číslo 33 mezi Hradcem Králové a Náchodem je na této komunikaci takřka každý čtvrtý řidič zahraniční. Na dálnici D11 spojující Hradec Králové a Prahu je každý třetí řidič zahraniční,“ říká Dušek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kteří zahraniční řidiči v Královéhradeckém kraji nejčastěji překračují zákon a jak se daří vymáhat uložené pokuty, zjišťoval Ondřej Vaňura

V Královéhradeckém kraji přestupky páchají především Poláci, Litevci, Lotyši a Němci. Pokud souhlasí a pokutu chtějí zaplatit na místě, vždy to musí být v českých korunách a nebo také kreditní kartou.

„V poslední době zahraniční řidiči více využívají možnosti platby pokuty platebním terminálem. Ale více než polovina řidičů stále využívá složenku, platbu bezhotovostním převodem následně,“ šéf krajské dopravní policie.

A to bývá často problém. Když totiž zahraniční řidič nezaplatí na místě, předává policie celou věc Celní správě. Právě ta má pak vymáhání pokut na starost.

Pokutu v zahraničí je lepší zaplatit. Státy EU si budou vyměňovat informace o přestupcích

Číst článek

„U cizinců je úspěšnost vymahatelnosti mezi 20 až 25 procenty. Je poměrně nízká, protože když se nepodaří vymoci pokutu na místě, následuje dopisování s cizinou, s dlužníkem, který třeba nereaguje. Pohledávka se pak ve většině případů musí odepsat,“ říká Martina Kolinská z Celního úřadu pro Královéhradecký kraj.

Pohledávku řidičům ze zahraničí celníci nejčastěji nedoručí z toho důvodu, že na kontaktní adrese uvedené v dokladech člověk vůbec není k zastižení.

Ondřej Vaňura, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme