Odboráři OKD vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli kolektivní smlouvě

Odbory v těžební společnosti OKD dnes vyhlásily stávkovou pohotovost. Ta má trvat, dokud nebude uzavřena nová kolektivní smlouva pro roky 2014 až 2018. Jednání o smlouvě probíhají ve firmě už více než rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odboráři se opět nedohodli s vedením OKD na platech | Foto: OKD

Vyhlášení stávkové pohotovosti potvrdil Radiožurnálu odborový předseda Jaromír Pytlík. Podle něj odboráři nemohli přijmout návrhy na novou kolektivní smlouvu, kterou jim předložil zprostředkovatel. Zatímco těžaři chtějí na mzdách šetřit, havíři to odmítají.

Nový návrh podle odborů sníží v celkovém souhrnu platy horníků asi o šest procent, to je pro ně nepřijatelné. Tarifní platy by sice mírně vzrostly, ale zmizely by například příspěvky na dovolenou a na Vánoce.

„Součástí vyjádření zprostředkovatele nejsou prémiové řády a není tam specifikovaný přesně takzvaný podíl na zisku, který by měl určitým způsobem nahradit přídavek na dovolenou a na Vánoce,“ tvrdí Pytlík a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v OKD sleduje reportér Martin Knitl

„Znamená to, že se v případě, že nedojde k dohodě, chystáme na stávku. Jako odbory návrh zprostředkovatele nemůžeme akceptovat, nicméně se budeme ptát lidí, musíme udělat referendum. To provedeme na začátku listopadu,“ říká Pytlík.

Například lokomotivář nebo jeho pomocník nosí domů stejný plat jako pomocná síla v pekárně, zlobí se další z odborářů Pavel Vácha. Kolektivní smlouva se marně projednává už více než rok.

„Být rok bez výsledků, aby zaměstnavatel čekal, jak dopadne další čtvrtletí, co se týče jejich příjmů a lidí, kteří si svou práci odvedou a nemají žádnou jistotu výdělku. To není košer,“ podotýká.

OKD chce dál jednat

Podle mluvčího OKD Marka Síbrta je vyhlášení stávkové pohotovosti předčasné, protože návrhy zprostředkovatele si ještě nemohla ani jedna ze stran důkladně prostudovat.

„V okamžiku, kdy mediátor čerstvě předloží svůj návrh a ani jedna strana se s ním nestihla detailně seznámit, natož aby se k němu vyjádřila, nám přijde předčasné vyhlašovat stávkovou pohotovost, navíc v období vrcholící volební kampaně,“ tvrdí Síbrt.

Vedení OKD nicméně věří, že jednání o mzdách budou i nadále pokračovat. Horníky čeká na šachtách důležité hlasování o tom, jestli stávku podporují, devátého listopadu.

Andrea Čánová, Martin Knitl, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme