Odboráři pardubické Explosie se kvůli kolektivní smlouvě obrátili na hejtmana

Odboráři pardubické Explosie dnes požádali hejtmana o podporu. Zatím se totiž nedohodli s vedením firmy na znění kolektivní smlouvy a stále drží stávkovou pohotovost. Hejtman Martin Netolický slíbil, že se s vedením firmy sejde, zasahovat do rozhodování o kolektivní smlouvě ale nebude.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vstupní brána do Explosie - provoz pokračuje | Foto: Honza Ptáček

Odborářům se nelíbí, že se Explosia rozhodla prodloužit pracovní dobu lidem, kteří pracují s výbušninami a historicky měli kratší pracovní úvazek bez toho, že by jim zvýšila platy. Zároveň dělníci pracující v znečištěných provozech přišli o možnost půlhodinové očisty v rámci pracovní doby.

Podle odborářského předáka Josefa Hostinského je situace ve výrobnách je velmi napjatá.

„Na trhlinách a střelinách je aspoň z mého pohledu potřeba klid na práci. A pokud se odbory nedokázaly dohodnout se zaměstnavatelem alespoň na nějakém kompromisu, je nervozita na výrobnách veliká. Může dojít kdykoli k nějakému maléru,“ uvedl.

Hejtman Martin Netolický odborářům Explosie slíbil, že s vedením firmy sejde. Zdůraznil ale, nemůže rozhodně zasahovat do rozhodování o kolektivní smlouvě.

„Má role může být úloha jakéhosi zprostředkovatele. Nedovedu si představit, že bychom jako kraj mohli diktovat podmínky zaměstnavateli. Takže jsem připraven o podmínkách s nimi jednat, ale je to jediná role, kterou mohu na sebe převzít. Kolektivní vyjednávání je vztah zaměstnance - zaměstnavatel a role Pardubického kraje je minimální,“ vysvětlil.

Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme