Odborná komise posuzuje v Hradci Králové stav stromů na břehu Orlice

Oranžové tečky na třech stovkách stromů na břehu Orlice v Hradci Králové vyvolaly před rokem velký rozruch. Lidé podporovali petici proti kácení a Povodí Labe vysvětlovalo, že označení neznamená, že stromy skončí pod motorovou pilou. Státní podnik nechal už na začátku roku zpracovat dvě odborné studie, které mapují stromy na hrázi a hodnotí jejich stav. Teď do terénu vyráží i komise, která stav stromů posuzuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soutok Labe a Orlice v Jiráskových sadech v Hradci Králové | Foto: Jiřina Šmídová

„Podle druhu stromu a čísla štítku zkontrolujeme, jestli mapujeme správný strom,“ Ivana Walachová z Povodí Labe stojí na břehu Orlice v Hradci Králové u javoru mléče.

„Každý strom má svůj vlastní formulář. Hodnotí se 25 parametrů, z toho víceméně polovinu už udělala firma Save Trees. My jsme data převzali a doplňujeme je o informace, které jsou pro nás důležité, abychom věděli, které konkrétní vady jsou,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pracovníci Povodí Labe kontrolují stromy na břehu Orlice v Hradci Králové. Byla s nimi reportérka Lucie Valášková

Posuzuje se rizikovost lokality. „Konkrétně tady je střední míra rizika, protože se jedná o lokalitu parku často navštěvovaného lidmi,“ říká Walachová.

Vypisuje se i lokalizace stromu, zda roste na vzdušném líci hráze, na koruně hráze či v průtočném profilu. Hodnotí se proschnutí stromu, obrosty.

„Nejzávažnější problém, který hodnotíme, je zdravotní stav stromů, přítomnost plodnic hub, vyklonění. To vše nám něco vypovídá o stabilitě stromu,“ dodává Walachová.

„Odborná skupina se schází od září a jsme zhruba ve dvou třetinách šetření. Celkově je tady 582 stromů, v současné době máme vyhodnoceno asi 430,“ doplňuje Jana Burianová z Povodí Labe.

„Na zatím zmapovaných úsecích jsme nezaznamenali žádné stromy v havarijním stavu, ale na řadě z nich budou muset proběhnout zdravotní nebo bezpečnostní řezy,“ konstatuje.

Terénní šetření by se mělo uskutečnit do konce října. Potom proběhne vyhodnocování a tvorba žádosti pro magistrát, kterou dostane k vyjádření i veřejnost. Povodí Labe ji chce magistrátu zaslat do konce roku.

Lucie Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme