Odborníci varují před Vánoci na dluh. Radost blízkých může přijít hodně draho

Plno dárků pod stromečkem. To je zažitá praxe, od které chce jen málokdo couvnout. A dokonce ani ti, kteří na vysněná přání svých dětí či jiných členů rodiny nedokážou během roku našetřit. A pak přichází na řadu půjčky. Jenže radost pod stromečkem se může zanedlouho změnit v pořádnou noční můru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hypotéky, půjčky, bankovní produkt, úvěry (ilustrační foto)

Hypotéky, půjčky, bankovní produkt, úvěry (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Určitě. Než si něco vezmu na půjčku, tak si doma sednu a propočtu si, jestli mám na to, abych ji splácela,“ říká Alena Mochovská z ostravské poradny při finanční tísni. Když slyší o půjčkách kvůli nákupu dárků, okamžitě zvážní:

„Půjčka mě zatíží minimálně na rok, to si musím vždycky uvědomit,“ zdůrazňuje.

Ochota půjčovat si podle ní každoročně stoupá právě před Vánocemi: „Je to tak, bohužel. Každý si musí uvědomit, jestli to, že udělám radost někomu blízkému, mi stojí za to, že potom budu mít finanční problémy, přijdu o majetek, o část mzdy, ne-li o celou, popřípadě o důchod,“ apeluje Mochovská.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problému zadlužování se kvůli vánočním dárkům natáčela redaktorka Iva Havlíčková

Třeba důchodkyně Jiřina, kterou zastavuji na ostravském hlavním nádraží, má ohledně půjček jasno: „Je to každého věc. Ale já, až na to budu mít, tak si to koupím. Kdysi dávno jsem si ve spořitelně vzala půjčku 5000, tu jsem splatila, a už víckrát ne. Protože to platíte vlastně dvakrát.“

Zato paní Danuše ví, co je to dostat se do spirály dluhů. I když si nepůjčila na dárky, ale na vybavení bytu, jak se nedávno svěřila před dveřmi poradny. Jak z toho ven neví, protože nemůže sehnat práci:

„Oběhla jsem spoustu a spoustu podniků, kde mi řekli, že důchodkyně zaměstnávají do 65 let, potom už ne. Že to mám zkoušet u malých živnostníků. A tam je to bezvýsledné. Jestli jsem za ty skoro tři roky oddělala na těch stánkách, kde jsem prodávala, možná takové dva měsíce, víc ne,“ vypráví paní Danuše.

Specializované poradny se i letos po Vánocích budou plnit lidmi, kteří nestíhají platit svoje závazky. Alena Mochovská z poradny při finanční tísni předpokládá, že ti, kteří si vše dobře nepropočítali, procitnou tak do dvou měsíců:

„A potom později, protože buď mají odklad splátek, anebo se snaží tu první, druhou splátku platit. Anebo už když mají platit, tak teprve přijdou na to, že na to nemají.“

Poradna při finanční tísni je bezplatnou službou. Lidem například radí, jak lépe nastavit rodinný rozpočet, nebo jim - už v tom horším případě - pomáhá s osobním bankrotem.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme