Odborníci zavěšení na lanech zachraňovali památný dub v Týništi nad Orlicí

Zhruba 300 let starý památný dub v Týništi nad Orlicí dnes prořezávali arboretáři. Město před časem rozhodlo, že rozeklaný strom ve čtvrti U Dubu je nebezpečný, spadla z něj totiž silná větev na projíždějící auto. Navíc je napadený houbou. Zmenšení koruny má dubu také prodloužit život.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památný dub letní v Pardubicích

Památný dub letní v Pardubicích | Foto: Milan Kosina | Zdroj: Český rozhlas

Dubu chybí takzvaný terminální, tedy hlavní kmen. Jeho koruna má tvar trychtýře.

„Hlavní zásah bude redukce a odlehčení obvodových partií, těch silných kosterních větví. Asi je to na popud zlomu, který tady nedávno proběhl. Větve jsou evidentně na první pohled přetížené. Redukce by se asi pohybovala, když si představíte objem koruny, tak z každé strany zhruba o v rozmezí čtyř metrů,“ přibližuje arboretář Dalimil Macík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Práci odborníků sledovala reportérka Kristýna Štanderová

Silnější větve se neřežou rovně, ale přírodním řezem, který napodobuje přirozený zlom.

Týnišťský dub představuje pro partu odborníků nebezpečí. Je po dešti mokrý, a protože nemá hlavní kmen, muži budou muset lézt po bočních větvích. Proto losují, komu připadne jaká práce.

„Jeden půjde na střeďák, jeden půjde tady na pravý kraj a jeden půjde tam dozadu. Tam vzadu je samozřejmě nejvíc práce, tak pak by mu tam někdo šel píchnout, prostě se domluvíme,“ upřesňuje Macík.

Arboretáři pak starý dub dlouho mlčky pozorují. Prý mu domlouvají. „Aby nás nesundal, abychom to přežili. Lezení po přetížených kosterních větvích je dost problematické, protože ta větev může být jak časovaná bomba. Zalezete na polovičku a může prasknout,“ vysvětluje Macík.

Co nejméně zatížit větve

Na řadu přichází příprava všech věcí potřebných nejen k práci, ale také k zajištění bezpečí. „Používáme sedáky, většinou jsou přímo stromolezecké. Mají tady lavičku, jsou určené na pohyb v koruně stromů. Pak tedy lano, hlavní jištění, motorovou pilu na stromolezeckou chirurgii a teleskopickou pilku,“ vypočítává další z odborníků David Vágner.

Zbývá přibrousit řetězy motorových pil a vyzkoušet startování. U kmene se arboretáři navlékají do postrojů a dolaďují podrobnosti.

„Maximum váhy by mělo být v lanech, aby člověk tu větev zatížil co nejméně. Popřípadě si odlehčit konec větve, aby vlastně byla svým způsobem relativně pevnější,“ radí Macík.

Muži s pilkami a dlouhými tyčemi stoupají do koruny dubu. Trvá jim to zhruba hodinu. Pak už je slyšet jen zvuk motorových pil a větví dopadajících na zem.

Po dnešním zásahu bude památný dub v Týništi nad Orlicí bezpečný. Zároveň dostal šanci, aby mohl ještě dlouho růst.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme