Odbory OKD rozhodly o stávce. Těžbu zastaví třikrát, v prosinci na tři dny

Odboráři z dolů OKD začnou už příští týden stávkovat. V úterý 19. listopadu bude protest trvat čtyři hodiny, 29. listopadu už půjde o stávku celodenní a 4. prosince má následovat třídenní zastavení těžby na všech šachtách. Havíři se nemohou se šéfy důlní společnosti domluvit na nové kolektivní smlouvě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odboráři se opět nedohodli s vedením OKD na platech | Foto: OKD

Všech stávek by se mělo zúčastnit celkem 7290 zaměstnanců OKD, kteří připojili svůj podpis v rámci takzvaného hornického referenda minulý týden.

„Jsem pro zůstat prostě v díře a nevyfárat. A být tam třeba týden, hotovo. Prostě něco se musí stát,“ neskrýval už dříve své odhodlání horník Zdeněk z Dolu Paskov: „Roční zisky tady byly přes 10 miliard korun, kde jsou ty peníze?“

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánované stávce horníků OKD mluvil v Odpoledním Radiožurnálu reportér Martin Knitl

Reportér Českého rozhlasu mluvil na Dole Armády s několika horníky, kteří zrovna přicházeli na odpolední směnu. „Měl jsem pro ně očividně dobré zprávy, když se dozvěděli, že stávka bude. Byli opravdu rádi, i když na druhou stranu to pro ně bude hodně tvrdé a na výplatách to pocítí,“ říká náš reportér.

Pro horníky z Dolu Paskov, kteří zrovna vyfárali z ranní směny, bylo rozhodnutí o stávce novinkou, s níž moc nepočítali. Většinou věřili tomu, že situace tak daleko nezajde. Jsou prý ale připraveni do stávky vstoupit. Z jejich slov ale byla zároveň patrná obava z dalšího vývoje. Mnozí se bojí, že důl Paskov se zavře a že by stávka mohla případně ovlivnit jejich budoucí uplatnění.

Přípravy na šachtách začaly

Stávku před polednem podpořily drtivou většinou zástupci všech odborových organizací v těžební firmě. Na šachtách už začaly přípravy na stávku:

„Musí se připravit pracoviště, která z důvodu bezpečnosti práce musí být obsazena, která nemusí být obsazena, a tyto věci musí být obsaženy v havarijním plánu a musí se připravit tak, aby to bylo úspěšné a aby nedošlo k nějakým nepředvídaným věcem,“ vysvětluje Jaromír Pytlík ze Sdružení hornických odborů OKD.

Odboráři tvrdí, že protest může zastavit jen vstřícný návrh firmy. Mluvčí OKD Marek Síbrt potvrdil ochotu k dalšímu jednání:

„V době největší krize těžařského průmyslu za posledních několik desítek let, kdy OKD bojuje o přežití, jsme odborům předložili vstřícný návrh, který počítá se zachováním průměrných mezd horníků v dolech na podstatně vyšší úrovni, než je 30 tisíc korun. Počítá také se zachováním velké většiny benefitů,“ uvedl Síbrt.

OKD, a.s. - základní údaje o těžbě a počtu zaměstnanců | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Andrea Čánová, Martin Knitl, mta, Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme