Odchyt býků, kteří utekli ze stáje na Borotínsku, byl odložen. V lese je stále 40 kusů dobytka

Hasiči zatím ukončili odchyt býků v lesích mezi Borotínem a Sudoměřicemi na Táborsku. Ze zabezpečené stáje jich včera ráno uteklo téměř dvě stě. Díky několika desítkám hasičů, dobrovolníkům i vrtulníku se jich podařilo většinu odchytit. Čtyřicet jich je ale stále v lesích. Řidiči, kteří jedou v okolí Votic, Miličína nebo Borotína by měli být v těchto místech opatrní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odchyt stáda býků na Táborsku | Foto: HZS Jihočeského kraje

„50 kusů je za obcí Borotín směrem na Sudoměřice, někde na rozhraní lesů a polí. Alespoň ty, o kterých víme. Zhruba o dvou třetinách víme a 15 kusů bude někde od nich,“ říká majitel býků Jiří Pejša.

„Když je necháme v klidu, třeba se shluknou nebo dojdou k nějakému chovateli, který má zvířata. Z lesa vylezou, to určitě. Protože tam nemají co žrát. Podle toho, kam vyjdou, se budeme domlouvat, jak je odchytneme,“ dodává Pejša.

„Potřebují se uklidnit. Jejich odchyt bude následovat za dva až tři dny,“ uvádí mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lidé v okolí Borotína na Táborsku a Votic by měli být opatrní, upozorňuje reportérka Věra Hájková

Podle krajské veterinární správy jde o mladé býky z Belgie, kteří budou převezeni do Turecka. V Česku byli jen v povinné izolaci. Žádná nákaza od dobytka nehrozí.

Býci údajně nejsou agresivní, přesto hasiči a policisté doporučují, aby lidé zatím do okolních lesů nechodili.

„Varujeme občany Borotínska, severozápadního Táborska a přilehlého regionu Středočeského kraje, aby se zdrželi vstupů do lesního masivu mezi obcemi Sudoměřice u Tábora, Borotín, Střezimíř a Mezno,“ varuje mluvčí táborské policie Miroslav Doubek. Lidé by také měli zabezpečit vstup na své pozemky a opatrní by měli být i řidiči.

Odchyt stáda býků na Táborsku | Foto: HZS Jihočeského kraje

S odchytem včera pomáhalo přes padesát profesionálních i dobrovolných hasičů a také místní lidé. Po lese šli v rojnici a býky chytali do přenosných boxů, přitom si ještě pomáhali nejrůznější zemědělskou technikou.

Býci se navíc rozdělili do třech stád, proto nakonec s monitorováním pomáhal i policejní vrtulník. Odchyt ale museli večer po setmění přerušit.

Jak se stádo ze stáje dostalo, šetří krajská veterinární správa. Sám majitel byl překvapený, podle něj je stáj zabezpečená dobře. Má dřevěná vrata s železným hrazením. Přes všechny překážky se býci přesto dostali.

Majitel stáje odhaduje, že je něco vylekalo. Buď zaběhnutý pes, který se náhodou dostal do stáje, nebo je mohl někdo vylekat záměrně.

Martin Pokorný, Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme