Odkup Ďolíčku je ohrožen. Městská část nechce vrátit magistrátu sousední pozemek

Už to vypadalo, že mají fotbaloví Bohemians 1905 to nejhorší za sebou. Po letech neúspěšného hledání řešení totiž konečně padlo zásadní rozhodnutí - jejich domovský stadion Ďolíček v pražských Vršovicích odkoupí od soukromého vlastníka Hlavní město Praha. Po dvou měsících ale znovu hrozí, že klokani o milovaný svatostánek přijdou a spolu s ním i o profesionální soutěž.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohemians stadion

Bohemians stadion | Foto: Filip Jandourek

Úleva a radost fanoušků Bohemians 1905 se teď znovu změnila v rozladění a obavy o budoucnost klubu. Nové vedení Prahy 10 totiž na posledním jednání zastupitelů odmítlo přepsat na hlavní město sousední pozemek s parkovištěm.

„Jako Městská část Praha 10 hájíme zájmy našich občanů. Chceme na sousedním pozemku zajistit využití, které je v souladu s našimi strategiemi a přáními našich občanů,“ říká místostarosta Prahy 10 Tomáš Pek z TOP 09.

Přehrát

00:00 / 00:00

Záchrana Ďolíčku stále není u konce. Na komplikace způsobené Městskou částí Praha 10 upozornila reportérka Veronika Neprašová

Pozemek vedle stadionu patří magistrátu, který ho před více než 15 lety svěřil MČ Praha 10. Ta nyní s „odsvěřením“ nesouhlasí s tím, že na místě chce vytvořit biokoridor s cyklostezkou kolem Botiče, malé náměstí a hlavně zachovat část parkoviště pro zdejší rezidenty.

„Řešením navrhovaným magistrátem MČ Praha 10 nezískává nic. Neměla by stadion, pozemek a v majetku by šla do záporu,“ dodává místostarosta Prahy Tomáš Pek.

„Některé z těch podmínek mohu i chápat. Třeba zachování parkování nebo náhradu finančních prostředků. Nicméně naše legislativní pravidla nám neumožňují odsvěřovat s podmínkami,“ oponuje náměstek pražské primátorky Petr Dolínek z ČSSD.

Obdobný případ řešilo vedení Prahy v případě opravy Šlechtovy restaurace, kterou město podmínilo také převedením z majetku Prahy 7 na hlavní město. Tamní zastupitelé nakonec na bezpodmínečný převod kývli.

„Doufám, že se pokusíme najít se stávajícím vedením Prahy 10 cestu, aby nám mohlo sdělit podmínky, ale nebylo to součástí žádného usnesení,“ navrhuje Dolínek.

Kritiku sklidila nová rada desáté městské části i od tamní opozice. Podle prohlášení koalice Vlasta ohrozila jak budoucnost ligového fotbalu na Bohemce, tak dobré řešení zdejšího veřejného prostoru.

Nad klokany se zároveň začíná znovu vznášet hrozba v podobě ztráty profesionální licence, pokud by stávající průtahy majitele změnily jeho ochotu stadion městu prodat a Bohemku na něm do té doby nechat.

Případná výpověď z nájmu by se totiž téměř jistě rovnala i ztrátě ligové budoucnosti. S tím se ale fanoušci, kteří v tuzemském fotbalovém světě patří mezi nejvěrnější, smířit nehodlají.

„Vnímáme to jako velký podraz, protože to Bohemce způsobí velké nepříjemnosti. Fanoušci to určitě nenechají jen tak,“ shrnuje za příznivce „klokanů“ člen vedení Družstva Fanoušků Bohemians Svatoslav Baťa.

Další zápas o budoucnost svede Ďolíček příští týden, kdy se k prodeji znovu vrátí jak celopražští zastupitelé, tak o den později ti z Prahy 10.

Ďolíček - stadion fotbalového klubu Bohemians Praha 1905 | Foto: Český rozhlas

Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme