ODN na Vysočině mají málo financí. Peníze chybí na přístroje i zlepšení pohodlí pacientů

Oddělení dlouhodobě nemocných (ODN) a soukromé léčebny mají stále více pacientů, ale málo peněz. Potíže hlásí třeba jihlavská nemocnice, do rezerv musí sáhnout i havlíčkobrodská. Stejný problém řeší také vedení ODN v Pelhřimově. Od ledna letošního roku se situace ještě zhoršila. Zařízením chybí peníze nejen na přístroje, ale také na zlepšení pohodlí pacientů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třebíčská LDN se přestěhovala do nových prostor

Třebíčská LDN se přestěhovala do nových prostor | Foto: Michal Malý

„Tady pacient zdemoloval postel. Jsou to lidi po těžkých krváceních do mozku, třeba po úrazech mozku a hlavy,“ ukazuje primář ODN v pelhřimovské nemocnici Josef Rada.

Na chodbě se tu podlaha prudce zvedá do kopce, žádné schody tu nejsou. O patro níž leží pacienti, kteří se nemůžou hýbat, nad nimi pobývají ti čilejší.

Přehrát

00:00 / 00:00

ODN a soukromé léčebny na Vysočině se potýkají s nedostatkem peněz. O tématu natáčela redaktorka Kristina Lamperová

„Nemohou to být lidi moc zmatení nebo v noci bloudící, aby se nepotloukli,“ vysvětluje primář.

V léčebnách a odděleních dlouhodobě nemocných už léta chybí peníze. Situace je ještě horší od ledna, kdy už pacienti nemusí platit poplatky za lůžko.

Problém je podle Josefa Rady v tom, že nemocnice a zdravotnická zařízení nutně potřebují akutní lůžka, a tak pacienty co nejdřív předávají na další oddělení, třeba na to pro dlouhodobou péči. Jenže občas se tam dostanou i lidé, kteří nejsou ještě doléčení nebo potřebují péči, kterou jim ale nemůžou dát.

„A my zas nejsme určení k tomu, abychom případ dořešili. Jsme k tomu ale nuceni situací. Věci, které má akutní péče hrazené jako injekční antibiotika a tak podobně, platíme z paušálu, který dostáváme na léky,“ říká primář.

Josef Rada pracuje se staršími lidmi v zařízeních LDN a geriatrických odděleních už přes dvacet let. Kdyby měl víc peněz v rozpočtu, má jasno, jak by s nimi naložil:

LDN - léčebna dlouhodobě nemocných | Foto: Šárka Škapiková

„Potřebovali bychom prostory, kde bychom mohli s lidmi více pracovat. Oni potřebují něco víc než jen zdravotní péči - potřeby spirituální a společenské. Myslím si, že staří lidé potřebují hlavně vlídné zacházení.“

V jeho předchozím zaměstnání organizovali zaměstnanci pro své pacienty různá setkání u kávy nebo mše svaté. Psychická vzpruha je podle něj velmi důležitá: „Řeknu vám, že ten den nepotřebovali prášky na spaní a na bolest.“

Podle primáře ODN ale svítá na lepší časy. Do dvou let by se tak pacienti pelhřimovské nemocnice mohli dočkat nových prostor pro společenská nebo náboženská setkání. Nemocnice plánuje pro tyto účely uvolnit jednu starou budovu.

Kristina Lamperová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme