Odpůrci nejvyššího větrného parku v Česku chtějí zabránit jeho stavbě

Na jižním Plzeňsku se připravuje výstavba nejvyšších větrných elektráren v zemi. Vyrůst mají u obce Střížovice a téměř dvakrát převýší věž plzeňské katedrály, protože i s vrtulemi budou až 200 metrů vysoké. Střížovice záměr investora podporují, zatímco lidé z okolních obcí se proti tomu bouří a větrníky nechtějí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Větrné generátory (ilustrační foto)

Větrné generátory (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Kromě toho, že to bude hnusné, tak to ještě uslyšíme. A to nemluvím o tom, že když budeme chtít prodat třeba pozemek, tak že se tam asi nikdo nebude chtít stěhovat,“ zlobí se Jana Včalová, která celý život žije v obci Chlum nedaleko Střížovic.

Proti záměru postavit u Střížovic větrné elektrárny vznikla také petice. Tu už podepsala téměř tisícovka lidí. „Těch tisíc podpisů jsme nasbírali zhruba během 14 dnů,“ uvádí jeden z iniciátorů petice proti elektrárnám Milan Fiala z Nebílov a přidává svůj názor na obří větrníky:

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporech kolem stavby větrných elektráren na jižním Plzeňsku natáčela Monika Zettlová

„Je to totální zvěrstvo umístit do harmonické, kulturní krajiny jižního Plzeňska dvousetmetrová monstra; osm stožárů o výšce rotoru 140 metrů a oběžného kola přes 100 metrů. To znamená, ve finále tahle monstra vylezou 100 metrů nad úroveň hradu Radyně,“ říká.

Osm větrných elektráren za zhruba tři čtvrtě miliardy korun plánuje vybudovat německá společnost Ostwind: „My jsme aktivní na několika místech v České republice. Ve Střížovicích je proudění větru na tak vysoké úrovni, že umožňuje rentabilitu takovýchto projektů,“ potvrzuje záměr jednatel společnosti Martin Vojáček.

Střížovice se těší na miliony od investora

Vedení obce Střížovice výstavbu větrníků podporuje. Podle starosty Jiřího Fejfara získá obec po uvedení elektráren do provozu od investora 6 milionů korun: „Pak by každý rok dostávala určité procento, což činí zhruba 100 tisíc za jednu elektrárnu. 24 milionů za 20 let,“ vypočítává starosta.

Obec už má podle něj také jasno, jak by získané peníze použila: „Teď máme projekt na kanalizaci, který chceme dokončit. To je 17 milionů bez DPH. Pak dokončit výstavbu vodovodu, to je pět milionů. Dát spravit obecní komunikace plus ještě příspěvky na sport a kulturu,“ vyjmenovává starosta Fejfar.

S výstavbou větrných elektráren u Střížovic ale nesouhlasí okolní obce jako například Chválenice, Nebílovy, Nezvěstice, Losiná nebo Netunice, které se Střížovicemi těsně sousedí:

„Na jednu stranu chápu snahu starostu Střížovic pana Fejfara o nějaký příliv peněz do rozpočtu obce, ale dle mého názoru – za jakou cenu. My jsme ještě menší obec s rozpočtem okolo dvou milionů, a také nepočítáme možnosti, že bychom vystavěli skladiště jaderného odpadu, abychom financovali kanalizaci,“ konstatuje starosta Netunic Petr Mašek.

Odpůrci větrných elektráren teď chtějí zabránit schválení nového územního plánu obce Střížovice. Ten už totiž s větrnými elektrárnami počítá.

Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme