Odříkání věřících během půstu pomáhá potřebným

Nedat si sklenku vína a nepustit si seriál v televizi. Místo toho hodit pár mincí do pokladničky. I tak může vypadat moderní almužna pro chudé a nemocné. V období půstu se k starobylé tradici vrací věřící v Moravskoslezském kraji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kasička, pokladnička, peníze, spoření | Foto: Fotobanka stock.xchng, Sanja Gjenero

Je těžké odříct si to, co nás těší? Odpovědi znají věřící, kteří si v Moravskoslezském kraji odnesli z kostelů postní pokladničky. V období právě probíhajícího křesťanského půstu za odřeknutou kratochvíli nebo něco dobrého na zub do ní hází příspěvky pro potřebné.

„Odřekla jsem si televizi.“ Anička obratně skládá pokladničku z papíru, není to poprvé, co si ji z kostela přinesla domů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O charitě a sbírce do postních pokladniček mluvila Jana Jeckelová

Házela do ní mince nejen za bonbony, které si odepřela, ale také třeba za to, že vyměnila volný čas pro sebe za pomoc rodičům.

„Třeba když jsme pohlídali malého nebo uklízeli nádobí.“

Přispívat do postničky mohou i dospělí. V jejich případě může jít třeba o cigaretu, skleničku vína nebo šálek kávy.

„Každý podle toho, co je pro něho kratochvílí nebo radostí. Dá se cokoli. Ať je to cigareta, pivo – cokoli,“ upřesňuje hlučínský farář Martin Šmíd.

Příspívat mohou až do Velikonoc. Pak farnosti příspěvky předají charitě, která je rozdělí mezi potřebné.

Například Charita Ostrava loni převzala od šesti farností přes dvacet tisíc korun. Na přání dárců pomohly matkám s dětmi, lidem s psychickým postižením nebo seniorům.

mkp, Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme