ODS a ČSSD chtějí pokračovat v jednání o pražském magistrátu

Jednání ODS a ČSSD ohledně možné povolební spolupráce na pražském magistrátu budou pokračovat. A to i přes nesouhlas vedení občanských demokratů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát hlavního města Praha

Magistrát hlavního města Praha | Foto: Tomáš Adamec

Obě strany čekají na nabídku, s níž přijde zítra TOP 09. Nechtějí však upřesnit, jaký návrh by mohl být pro ODS nebo ČSSD přijatelný.

Podle člena vyjednávacího týmu ČSSD Karla Březiny budou s ODS ještě jednat o čtyřech důležitých tématech: financování stavby trasy D pražského metra, bydlení, placení v MHD nebo o roli metropolitní policie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Květa Moravcová telefonuje do vysílání Radiožurnálu výsledky schůzky vyjednavačů ODS a ČSSD o obsazení pražského magistrátu

Dohoda mezi oběma velkými stranami by znamenala pro TOP 09 odchod do opozice, ačkoliv její vítězství svědčí o vůli Pražanů změnit dosavadní styl pražského magistrátu.

Podle Petra Nečase respektuje vedení strany autonomii komunálních politiků jak v Praze, tak i v ostatních městech a obcích. Do žádných jednání tedy vstupovat nebude. Nicméně předseda ODS dnes po jednání výkonné rady prohlásil, že Praha hlasovala pravicově a voliči chtějí pravicovou koalici.

Přemysl Sobotka: Velká koalice je nouzovým řešením

Také předseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS by v Praze preferoval pravicovou koalici. „Velká koalice už na pražském magistrátu byla a výsledkem toho je, že viníkem všeho v Praze je ODS a zapomnělo se, že tam seděl i pan Paroubek i ostatní sociální demokraté,“ ohrazuje se.

Sobotka soudí, že personální otázky zatím nejsou na pořadu dne. „Jde o to, jaké jsou vyjednávací podmínky. Nevíme, jak dalece se prolínají programové diskuse s personálními. Doufám, že ani jedna z těch stran nemá žádné vetovací příkazy, to znamená ‚toho ano, toho ne‘.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Člen vyjednávacího týmu ČSSD Karel Březina jmenuje čtyři témata dalších rozhovorů s ODS.mp3

Intervence vedení stany do jednání, například zásahy proti velké koalici, jsou podle Sobotky dány jednacím řádem ODS. „Přikazovat by se nemělo, tím spíše ne v demokratické straně. Ale programové otázky by měly být na prvním místě, a proto je velká koalice pouze nouzovým řešením,“ dodává.

Radko Kubičko: Neznámí lídři vše komplikují

„Možná řeknu kacířský názor, ale koalice ODS a ČSSD by byla logičtější,“ tvrdí komentátor Českého rozhlasu 6 Radko Kubičko. „Ty dvě strany jsou odpovědné za předchozí vládnutí a mají s ním větší zkušenosti.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Přemysl Sobotka z ODS a komentátor Českého rozhlasu 6 Radko Kubičko v Ozvěnách dne uvažují o možné velké koalici na pražském magistrátu

Problémem jsou však podle něho noví lídři všech tří stran. „Začala s tím TOP 09 a obě velké strany jako reakci nasadily také neznámou tvář. Pan Svoboda nejprve hovořil o svém velkém mandátu a teď není skoro slyšet,“ upozorňuje Kubičko.

Květa Moravcová, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme