ODS představí kandidáta na primátora Prahy až v srpnu

Nový pražský primátor se bude volit až na podzim, ale jednotlivé strany už ale pomalu zveřejňují své kandidáty. Menší strany, které chtějí společně získat křesla na pražské radnici, oznámí dnes, kdo bude tváří jejich kandidátky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boris Šťastný z ODS | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Do souboje o primátorské křeslo půjde například za TOP 09 bývalý guvernér centrální banky Zdeňek Tůma. Věci veřejné navrhují do čela pražské radnice bývalou náměstkyni primátora Markétu Reedovou.

Svého kandidáta zatím nevybrala ODS, které hrozí, že kvůli popularitě TOP 09 ztratí tradiční roli pražského lídra. ČSSD vysílá do podzimního klání o post primátora hlavního města svého pražského zastupitele a stínového ministra spravedlnosti Jiřího Dientsbiera mladšího.

Přehrát

00:00 / 00:00

Boris Štastný mluvil na Rádiu Česko o volbě primátora Prahy

„Tímto bych chtěl pogratulovat panu Dientsbierovi k nominaci a vítězství v primárních volbách. Sociální demokraté podobně jako ODS jsou velkými stranami s jasnými principy, s tradicí a velkou členskou základnou. Nemůžeme to udělat jako TOP 09, kde na někoho ukáží a ten se stane lídrem. U nás to má nějakou proceduru, která je demokratická, ale také zabere určitý čas,“ uvedl předseda pražské ODS Boris Štastný.

Regionální rada chce rozhodnout počátkem srpna. Mluvilo se o výběru ze sedmi lídrů pro jednotlivé pražské volební obvody, které vybral sněm pražské ODS koncem června.

Kandidátka se mimořádně obměnila

„Sestavili jsme novou kandidátku. Z těch původních sedmdesáti politiků, kteří kandidovali v minulých volbách, tam zůstalo jen 24. Takže naše kandidátka je mimořádně obměněná. Regionální sněm pověřil regionální radu, aby měla možnost vyprat tzv. superlídra, nebo-li kandidáta na primátora. Zda kandidát vzejde ze stávající listiny, nebo ne, ještě není rozhodnuto. Vyjde to najevo nejpozději začátkem srpna,“ pokračoval Šťastný.

Jenže konkurenti ODS už své kandidáty zveřejnili. Nicméně Šťastný odmítá, že by určité zpoždění ukazovalo na tápání strany ve výběru kandidátů:

Kráter po propadu stropu tunelu Blanka v Praze 6 | Foto: ČTK

„Kandidátní listiny mají všechny strany možnost podat do poloviny srpna. My jsme s tím takto počítali. V průběhu července budeme ještě vybírat mezi našimi kandidáty a pak proběhne volba.“

Konkurenční pražská ČSSD už prozradila, s jakými tématy do voleb půjde. „Připravujeme volební kampaň, jejímž tématem bude vzhledem ke kmotrovské Praze přirozeně korupce, veřejné zakázky, městský majetek a transparentnost rozhodování. Ale také životní prostředí, doprava a bydlení,“ prozradil komentuje Jiří Dienstbier mladší.

Rád by se prý také podrobněji podíval na kauzu kolem tunelu Blanka:

„Je zázrak, že nejsou ještě žádné oběti na životech. Máme pochybnosti o tom, jak byla celá zakázka zadána. Například jakým způsobem byl dělán geologický průzkum. Zcela jistě i zhotovitel, což je metrostav, nepostupuje s péčí řádného hospodáře, protože je naprosto neuvěřitelné, že se staly čtyři závaly na takovéto stavbě.“

Téma tunelu Blanka mimochodem bude dnes projednávat kontrolní výbor pražského zastupitelstva.

„Rozhodnutí o tom, že se bude stavět tunel Blanka, padlo na konci devadesátých let. Následně proběhla transparentní soutěž. Skutečně něco v pořádku není a někdo musí nést zodpovědnost. Věřím, že policie vyšetří celou věc velmi podrobně,“ dodal ke kauze Šťastný.

Tomáš Pavlíček, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme