Odškodné za psychickou újmu pro obyvatele kolem vrbětického areálu je zatím v nedohlednu

Odškodného za psychickou újmu se obyvatelé okolí vrbětického muničního skladu asi zatím nedočkají. Peníze by měli dostat jen za škody, vzniklé při nucené evakuaci. Ty jim uhradí kraj, který pak bude náklady vymáhat od státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pyrotechnici znovu čistí areál muničního skladu ve Vrběticích | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Starostové by chtěli 5 tisíc korun pro každého, kdo musel opustit domov. Podle vedoucího poradců ministra obrany Bohuslava Dvořáka se dá ale cena strachu a stresu určit jen těžko.

„Protože nejdříve se samozřejmě musí zjistit, jakým způsobem by mohlo odškodnění proběhnout. A tady u toho je to hodně složitá otázka, protože těžko se stanovuje a ani nejsou žádné zkušenosti s tím, jak stanovit psychickou újmu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O případném odškodnění za psychickou újmu diskutovali vedoucí poradců ministra obrany Bohuslav Dvořák a hejtman Stanislav Mišák

Psychickou újmu nebude řešit ani Zlínský kraj. Ten zaplatí podle hejtmana Stanislava Mišáka z ČSSD jen konkrétní škody, které lidem při evakuaci vznikly.

„Když občanovi v souvislosti s evakuací uhynul doma králík nebo slepice atd., tak na to už jsou vytvořené formuláře, starostové je už dostali.“

Hejtman také zdůraznil, že věc by se měla řešit z úrovně státu, nikoli kraje.

„Zatím se tato situace nikdy neřešila. Rozumím tomu, že na to asi není nikde legislativa. Na druhou stranu si dovedu představit, že morální gesto by měl udělat vlastník areálu, respektive alespoň jeho správce, to je Vojenský technický ústav,“ poznamenal Mišák.

„Za krajem jdou pouze škody fyzických osob, to znamená věcné škody, které budou na základě tiskopisu předávat starostce, ta potvrdí oprávněnost, přijde to na kraj, my to proplatíme, ale stejně to budeme požadovat po státu,“ uvedl hejtman Stanislav Mišák.

Právní aspekt prozkoumají odborníci

Právní stránku podle vedoucího poradců ministra obrany Bohuslava Dvořáka přezkoumá meziresortní legislativní skupina.

„Podívá se i na naše zákony, zda umožňují řešit tuto situaci tak, jak by hlavně potřebovali občané.“

Jak poznamenal, konkrétní částka nebyla nikde stanovena a psychická újma nebyla dosud řešena ani v souvislosti s povodněmi.

„Pokud se bavíme o tom, že by měla být nějaká náhrada za psychickou újmu, která v naší historii nemá precedens, tak samozřejmě to v současné době nemůže řešit kraj.“

Dvořák také poznamenal, že meziresortní legislativní skupina by měla řešit i situaci právnických osob. První výsledky očekává do konce příštího týdne.

Mezitím pyrotechnici i nadále dělají v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku pořádek.

V oblasti sice sněží, i tak ale odborníci upravují hlavně cesty v areálu, aby byly bezpečně sjízdné. V lednu by měl začít odvoz munice.

Už zítra bude o situaci ve Vrběticích jednat ústřední koordinační skupina.

Muniční sklad ve Vrběticích | Foto: Český rozhlas

Věra Pfeifferová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme