Odstávky dodávek elektřiny v zimě lidem komplikují život, energetici na ně ale mají právo

Odstávka energie, byť dopředu oznámená, může v zimě lidem hodně zkomplikovat život. Nejenže nejde proud, ale přestávají fungovat také třeba moderní plynové kotle, a domy tak mohou během několika hodin prochladnout. Zákon ale odstávky distribučním firmám umožňuje, a tak se lidé se situací musí vyrovnat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indie by elektřiny potřebovala více

Indie by elektřiny potřebovala více | Foto: Creative Commons Attribution-NonComercial 2.0 Generic, free fotouk

Ivana Janečková z Býšti u Hradce Králové přikládá do krbových kamen – v domě je sice moderní ústřední topení, to ale kvůli plánované odstávce elektřiny nefunguje.

„Kotel máme sice na plyn, ale je řízen elektronicky, takže nemůžeme topit a ani nám neteče teplá voda. Naštěstí máme krbová kamna, takže můžeme topit dřevem, vařit můžeme na plynu, ale jinak to je blbá situace,“ říká Janečková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech s odstávkou energie v Býšti u Hradce Králové natáčel Jiří Fremuth

Pro tuto domácnost ještě není osmihodinová odstávka elektřiny ve středu a v pátek takový problém – jiné domy v Býšti ale v mrazech podstatně vychladnou.

Mluvčí ČEZu Šárka Beránková vysvětluje, že technici právě provádějí údržbu vedení. „My jsem ze zákona povinni starat se o distribuční zařízení. Je pochopitelné, že vypínání je v tomto období problematické, ale musíme si uvědomit, že vypínání je plánováno s 30denním předstihem a odběratelé jsou o přerušení dodávky informováni včas,“ vysvětluje Beránková.

Podle ní se údržba dělá v zimě, protože díky zmrzlé půdě je vedení snáz přístupné i tam, kde nejsou cesty. „Dodavatel prací se v tomto případě rozhodl pro toto období z důvodu zamrzlého terénu, čímž chceme minimalizovat škody na zemědělských pozemcích a plodinách,“ uvádí mluvčí ČEZu.

Distribuční společnosti mají na odstávku ze zákona nárok. Podle Josefa Černého z poradny Sdružení obrany spotřebitelů ale musí o odstávce postižené lidi včas informovat

„Musí je upozornit způsobem v tom místě obvyklým – zpravidla městským rozhlasem, plakátem, případně upozorněním přímo do schránek – a musí to udělat včas. Mělo by to být zhruba měsíc předem, aby si lidi mohli například zajistit náhradní zdroj topení nebo případně někam odjet. Pokud to je v létě, aby si mohli zajistit náhradní uložení potravin,“ říká Černý.

Pokud teploty klesnou pod minus 15 stupňů, ČEZ odstávku energie odkládá do doby, než se oteplí.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme