Odstraňování škod po bouřce v Královéhradeckém kraji zaměstnalo lesníky i energetiky

Bouře, která se v noci na dnešek přehnala Královéhradeckým krajem, má na svědomí popadané stromy a přetrhané vedení vysokého napětí. V regionu je už zase slunečné počasí, ale následky bouřky ještě úplně odstraněny nejsou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouřka (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

„Přecházela nás studená fronta, při které se vyskytly nárazy větru kolem 25 až 30 metrů za sekundu a to už je vichřice,“ popisuje noční bouřku Imrich Drapák z hradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Největší problémy v Královéhradeckém kraji způsobil právě vítr. Lámal stromy, které padaly na silnice i na elektrické vedení. Společnost ČEZ zaznamenala tři poruchy na vedení vysokého napětí, z toho jsou dvě už opravené.

„Na Rychnovsku v oblasti Borohrádku máme jednu poruchu na vedení vysokého napětí, ale je na třech místech,“ uvádí regionální mluvčí ČEZu Šárka Beránková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak pokračuje odstraňování škod v Královéhradeckém kraji, zjistil Ondřej Vaňura

V noci byly bez proudu stovky domácností a některé zůstávají bez elektřiny ještě v tuto chvíli. Energetici by ale měli stihnout opravit většinu poruch během dneška.

„Opravovali jsme celou noc, takže plno poruch se nám podařilo opravit ještě v noci. Do horských terénů, kde jsou velké stromy spadlé ve vedení, se bude muset dostat těžká technika a budou se muset rozřezat za pomoci externích firem,“ říká Beránková.

„Budeme se to snažit opravit ještě během dnešního dne, ale samozřejmě tam, kde situace bude horší, to nelze zaručit,“ dodává.

Popadané stromy v Hradci i okolí

V noci museli hasiči v celém kraji vyjíždět k desítkám případů. Problémy byly také přímo v Hradci Králové, v Brněnské ulici spadl strom na trolejové vedení a vítr poničil i část městských lesů. Celkem popadalo 500 kubíků dřeva.

„Jsou to jednotlivé vývraty a dokážeme si s tím poradit do tří dnů na hlavních cestách, potom dojde postupně ke zpracování ostatních vývratů, které jsou v porostech,“ vysvětluje ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán.

Bouře nejvíce poškodila části, které loni v červenci zasáhla velká větrná kalamita. Podle Zerzána si totiž tamější stromy nezvykly na to, že rostou samostatně a nemají se o co opřít. Než si stromy vytvoří kořenový systém, který je upevní v půdě, trvá několik let.

Popadané dřevo, jehličí a větve leží i na turistických cestách Písečnici a Hradečnici, které jsou častým cílem cyklistů a bruslařů.

„Hradečnici prořezávají, jsou tam přes cestu popadané velké stromy, které už by teď měly být zpracovány. Ve středu se bude uklízet mycím strojem, umyje se nová komunikace, aby zmizely veškeré následky včerejší bouře,“ říká Zerzán.

Vstup do hradeckých městských lesů zakázaný není, ale lidé by v nich měli opatrní. Až do čtvrtka si obyvatelé kraje užijí letní počasí s teplotami přes 30 stupňů celsia, ve čtvrtek odpoledne by pak měly přijít další bouřky.

Ondřej Vaňura, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme