Odstřelem komínu symbolicky skončila likvidace hlubinné těžby uranu na Českolipsku

Téměř devadesát metrů vysoký komín kotelny v areálu bývalého Dolu Hamr I na Českolipsku šel dnes k zemi. Odborníci ho odstřelili pomocí pěti kilogramů trhaviny a sto dvaceti rozbušek. Skončila tak likvidace dolu, kde se uran dobýval třicet let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch 5 kg trhaviny u paty komínu | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

Dvě světlice oznámily, že komín se zlikviduje do deseti minut. Poté byla vystřelena jedna, která přítomným oznámila, že do odstřelu zbývá minuta. Odstřel mohla zkomplikovat případná bouřka nebo vítr přesahující rychlost 10 metrů za vteřinu.

Po výbuchu se k zemi sesunulo během několika vteřin 500 tun železobetonové suti.

„Dneškem končí areál DH I, hlubinná těžba v oblasti Stráž pod Ralskem a Hamr na Jezeře a povedená likvidační akce z evropských peněz. Drobné věci se budou likvidovat do konce tohoto roku,“ říká ředitel státního podniku Diamo Tomáš Rychtařík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odstřelem komínu symbolicky skončila na Českolipsku likvidace hlubinné těžby uranu. Na místě natáčel reportér Tomáš Mařas

„Následně dojde k rekultivaci, která místo rozdělí na dvě části. Severní část bude rekultivována na les, na jižní straně pak vznikne občanská vybavenost, jako třeba parkoviště, hřiště nebo něco podobného," vysvětluje.

Místo se podle něj bude i nadále sledovat kvůli možné kontaminaci. „Bude se monitorovat, co se týká předepsaných kontaminantů, a bude se to provádět minimálně další tři roky. Sledovat se budou radionuklidy, ropné látky a další látky, které se tu odstraňovaly," doplňuje ředitel Rychtařík.

„Na odstřel jsme použili pět kilogramů trhaviny Perunit a sto dvacet rozbušek,“ přibližuje střelmistr Petr Rod. Po výbuchu komín ještě malou chvilku stál vzpřímeně a pak se během okamžiku zřítil k zemi.

Podle střelmistra ale existují chvíle, kdy po odstřelu komín stále stojí. Takové chvilky jsou dost vypjaté.

„To je hrozné. To by člověk padl na břicho a brečel. Komín se kácí podobně jako strom, musí se odstřelit klín. Jestli komín nespadne, musíte k tomu místu a navrtat další díry a nabít. Musí to jít rychle, protože slyšíte, jak to praská," popisuje střelmistr.

Výstřelem zelené světlice pak ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD oznámil, že odstřel proběhl v pořádku. Na místě po hlubinné těžbě na Dole Hamr I vznikne i památník těžby uranu.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme