Odstřelovači z celého světa přijeli soutěžit do vojenského prostoru Libavá na Olomoucku

Policejní a armádní odstřelovači z různých zemí se sjeli na závody do vojenského prostoru Libavá na Olomoucku. Třídenní program vrcholí dnes, kdy patnáctý ročník snajperské soutěže končí. Zapojilo se do něj 124 elitních odstřelovačů z celého světa, mezi nimi Američané, Ukrajinci či Mongolové. Ve startovní listině nechyběly ani dvě ženy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled z vojenského prostoru Libavá

Pohled z vojenského prostoru Libavá | Foto: Hana Staňková

Hlavním smyslem závodů je podle jejich ředitelky Jiřiny Hofmanové především výměna zkušeností a vzájemné srovnání. Slouží však i k tomu, aby si policisté vyzkoušeli střelbu ve stresu.

„Protože v běžném výcviku ten stres není, tam je, dá se říct, relativní klid. Ovšem v závodech hrozí, že neprokáží svoji odbornost a dostávají se do stresu, který se blíží reálné situaci, běžnému výkonu služby,“ říká ředitelka závodu Jiřina Hofmanová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Ivo Opletal

Slovenský účastník vysvětluje, že jeho zbraň je u slovenské policie běžně používaná jako odstřelovačská puška. Dostřel podle něj záleží na podmínkách.

„Jedna věc je účinný dostřel, druhá věc je vzdálenost, na níž je možné úspěšně zasáhnout za rozličných podmínek. To znamená, touto puškou se dá v podstatě střílet do těch 800metrů,“ poznamenává.

I když se však na některé terče střílelo třeba jen na 500 metrů, dalo to prý střelci zabrat, a to kvůli počasí na Libavě.

„Je tu silný boční vítr a jak dnes vidíte, je tu i dost chladno, vzdor tomu, že je květen. Včera pršelo, takže střílelo se i v dešti, potom tu zase bylo sluníčko, to znamená, že velmi rychle se tu měnily povětrnostní podmínky, a tím pádem i podmínky pro střelbu,“ dodává.

Terčů, které střelci musejí trefit, je zhruba třicet. Jak konstatuje jeden z rozhodčích, nejtěžší je prý terč zvaný snajperka, který dostal název podle toho, že v pozici teroristy je žena.

Problematické je hlavně to, že terč je černobílý a splývá s pozadím, před nímž je umístěný. „Střílí se to na dvě stě metrů a vitální zónu, kterou musí zasáhnout, je zhruba 15 centimetrů na nějakých 5,5 centimetrů,“ přibližuje rozhodčí.

S terčem se střelec seznámí už ráno, musí si zapamatovat jeho podobu a pak někdy během dne se s ním setká. Na dvousetmetrovou vzdálenost musí trefit na první pokus.

„Vzhledem k tomu, že je to opravdu strašně specifická střelba, tak dostáváme jeden jediný pokus na to, abychom zachránili lidský život, ten pokus už nemusí znova nikdy nastat,“ dodává rozhodčí.

Ivo Opletal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme