Odstrojené vánoční stromky patří ke kontejnerům, za vyhazování z okna hrozí pokuta

Když se po novém roce v ulicích objeví Tři králové, domácnosti se začínají zbavovat vánočních stromků. Odstrojené smrčky, borovice a jedličky pak nejčastěji končí u kontejnerů, případně na zahradách anebo v kamnech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odložit stromky k popelnicím je pro lidi pohodlné. | Foto: F. Tichý

Unavené větve odstrojených vánočních stromků už se sem tam objevují na ulicích u kontejnerů.

„Už dneska je vidět, jak to lidi dávají k popelnicím. Kdo má jedličku, ta nevydrží, to se musí," soudí ze zkušenosti starší žena, která vyrazila na procházku do centra Prahy.

Sama ovšem odstrojuje stromek až na Hromnice 2. února. „Pak ho spálíme v kamnech. Mimo Prahu sice nebydlím, ale ještě mám kamna," dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Evelyna Kulíšková zjišťovala, jak se lidé zbavují vánočních stromků v Praze

„Já na Tři krále. Klasicky je dávám k popelnicím a pak se to odváží," říká další výletnice. Stejně jako ona se vysloužilých vánočních stromků zbavuje většina lidí z měst a svozové firmy na to bývají až do konce února připravené.

„Prosíme občany, aby vánoční stromky odkládali pouze vedle venkovních nádob na směsný komunální odpad a ne do něj, a stejně tak prosíme, aby stromky nebyly odkládány ke stanovišti tříděného odpadu," popsal mluvčí Pražských služeb Julian Záhorovský běžný postup.

Některá města jako například Brno obyvatele navíc žádají, aby stromky před odložením rozřezali na menší kusy. Většina pak skončí ve spalovně.

Naopak lidé z vesnic si nejčastěji poradí sami. „My bydlíme na venkově, takže ho spálíme na ohni na jaře. Zatím ho ještě ho máme, zrušíme ho asi příští víkend, už opadává," potvrzuje obyvatelka menší vesničky nedaleko Prahy.

Do lesa ne, háčky by mohly ublížit zvěři

Především pro obyvatele venkova pak platí upozornění, že odstrojené stromky by rozhodně neměly končit v lese. Kovové háčky a zbytky ozdob by totiž mohly ublížit zvěři.

A nedoporučuje se ani následující svérázný postup, který naznačili turisté ze severoněmeckého Kielu. Ovšem ani Čechům není cizí.

„Na Tři krále vezmeme stromek a vyhodíme ho z okna," smějí se vtipu mladíci v metru a dodávají, že v Německu samozřejmě odkládání stromků u kontejnerů a jejich svoz funguje stejně jako u nás.

Kdyby se ale přece jen někdo o vyhození stromku z okna pokusil, strážníci varují, že ho mohla stihnout i pokuta za přestupek.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme