OKD chce na útlum Dolu Paskov až 723 milionů korun. Babiš ale s dalšími penězi nepočítá

Těžební společnost OKD požádala vládu o pomoc na útlum Dolu Paskov. Po státu chce až 723 milionů korun. Peníze mají jít na odstupné propouštěným zaměstnancům a technickou likvidaci dolu. Ministerstvo financí ale s dalšími penězi pro OKD nepočítá, oznámil ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD pak nevidí důvod dávat peníze OKD ve chvíli, kdy šachty nevlastní státní podnik Diamo. Těžební společnost je od května v úpadku, vláda už ji letos jako pomoc poskytla úvěr 700 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horníci v dolech OKD | Foto: OKD, a. s.

OKD už dříve oznámilo, že ztrátový Důl Paskov na Frýdecko-Místecku zavře k 31. březnu 2017. Peníze, o které firma nyní žádá, jí mají v tomto kroku pomoci. O státní pomoc požádala firma dopisem adresovaným ministru průmyslu a obchodu Janu Mládkovi z ČSSD.

„Asi jednu třetinu z požadované částky tvoří náklady na zajištění zákonných sociálních nároků zaměstnanců, vyplývajících z kolektivní smlouvy a kolektivní smlouvy vyššího stupně spojených s ukončením těžby a následnou likvidací dolu," uvedl výkonný ředitel OKD Antonín Klimša.

Konec dohadů: OKD zavře Důl Paskov na konci března 2017

Číst článek

Upřesnil také, že 477 milionů korun bude OKD potřebovat na samotnou technickou likvidaci dolu. Původně odhadované náklady na útlum se přitom podle mluvčího OKD Iva Čelechovského podařilo managementu firmy reálně snížit zhruba o 40 procent.

Státní pomoc i pro Důl Frenštát

OKD rovněž požádalo o státní pomoc pro zakonzervovaný Důl Frenštát. Mělo by jít ročně o periodickou částku 30 milionů korun, což je suma, kterou firma každoročně vynakládá na konzervační režim dolu. Jsou v tom zahrnuty mimo jiné náklady na energie a údržbu či na nezbytné externí služby.

Na začátku prosince měl důl téměř 1500 kmenových zaměstnanců. Celkem v OKD i s dodavatelskými firmami pracuje asi 11 tisíc lidí. Zhruba 300 lidí bude na Paskově dál zaměstnáno na likvidaci dolu, okolo 500 pracovníků chce firma převést na šachty v karvinské části revíru a asi 550 pracovníků dostane ke konci března výpovědi se sedmiměsíčním odstupným.

„Důl Frenštát musíme ze zákona udržovat jako strategickou zásobu černého uhlí pro Českou republiku. Nicméně náklady spojené s udržovacím provozem a hlavně se zajištěním bezpečnosti jsou pro nás v insolvenci velkým finančním břemenem," uvedl Klimša.

Doplnil také, že vedení těžařské firmy chce zřídit nový závod Útlum, kam by organizačně převedlo všechny své nečinné doly, tedy Paskov a Frenštát, a tím je transparentně oddělilo od činné části podniku.

Čelechovský pak připomněl, že obdobnou státní pomoc využily nebo stále využívají i jiné evropské země. „Naposledy Polsko, kterému Evropská komise spolufinancování schválila před několika týdny. Plán polské vlády konkrétně počítá s finanční podporou ve výši 7,95 miliardy zlotých, tedy asi 48,3 miliardy korun. Využita bude hlavně na uzavírání nekonkurenceschopných černouhelných dolů," uvedl mluvčí OKD.

V Německu podle něj státní subvence na ukončování těžby černého uhlí dosáhly už 130 miliard eur, v přepočtu přes 3,5 bilionu korun.

Ministerstva financí ani průmyslu s pomocí pro OKD nepočítají

Ministerstvo financí ale s dalšími penězi pro těžební společnost OKD nad už uzavřenou dohodu se státním podnikem Prisko nepočítá. Ministr financí Andrej Babiš doufá, že firmu koupí seriózní soukromý investor, který ji bude dlouhodobě provozovat.

Ministr průmyslu Jan Mládek nevidí důvod finančně pomáhat OKD ve chvíli, kdy šachty nevlastní státní podnik Diamo. Diamo podle Mládka nabídlo za podnik korunu, nezávaznou nabídku předložilo 16. prosince.

Důl Darkov a sídlo OKD | Foto: Martin Knitl

„Pokud by si státní podnik Diamo koupil ty šachty, tak samozřejmě přebere zodpovědnost za technický útlum a přebere zodpovědnost za sociální programy. Pokud by stát ale v mezidobí poskytl veřejnou pomoc, tak by to vlastně pro Diamo zhoršil a poskytl by výhodu a peníze soukromému vlastníkovi," uvedl v úterý Mládek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme