OKD chce rozšířit těžbu v Karviné. Vystěhováno bude asi 500 lidí

Miliony tun uhlí ještě leží pod Karvinou a těžaři by se k němu rádi dostali. Ostravsko-karvinské doly se zajímají o městské části Staré Město, Darkov a Starý ráj. Karvinská radnice zvažuje, kterým požadavkům vyhoví. Na jednu stranu nechce, aby obec pohltila měsíční krajina. Počítat ale musí i s tím, že OKD je největším zaměstnavatelem, na kterém je závislých zhruba 3500 lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OKD

OKD | Foto: F. Tichý

Důlní společnost požádala magistrát, aby povolil těžbu ve třech lokalitách. OKD chtěla dobývací prostor rozšířit i v částech, kde jsou lázně a několik památkově chráněných objektů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucnosti těžby uhlí v Karviné mluvili na Radiožurnálu její primátor Tomáš Hanzel a tiskový mluvčí společnosti OKD Vladislav Sobol

„Jak moc by se měl rozšířit dobývací prostor pod dalšími částmi města Karviné je v jednání. Lidé možná mají v paměti, jak se tady těžilo v minulosti. Také ze zpráv některých médií mají možná pocit, že máme barbarský záměr poddolovat Karvinou, zbořit lidem domy a prodat uhlí,“ podotýká tiskový mluvčí společnosti OKD Vladislav Sobol.

„Poslali jsme karvinskému stavebnímu úřadu připomínky k chystanému územnímu plánu. Připomínky zohledňují zhruba tři městské části. Budeme samozřejmě prosazovat větší variantu, nicméně vše záleží na dohodě. My si nemůžeme klást podmínky,“ uvádí Sobol.

Radnice ale nesouhlasí. Jedinou přijatelnou variantou je pro představitele radnice rozšíření těžby v části zvané Staré město.

Je tam asi 150 domků, obývaných převážně staršími lidmi, které mohou být zdemolovány a jejich obyvatelé by se museli odstěhovat. Žije tam přitom přes 500 občanů.

Největší zaměstnavatel

„Na druhou stranu zohledňujeme to, že v OKD přímo na šachtách pracuje 3500 lidí a na nich je závislých dalších 14 000 lidí, rodinných příslušníků a jiných profesí. Zástupce občanské iniciativy jsme již informovali o krocích, které v současné době děláme,“ vysvětluje primátor Tomáš Hanzel a dodává:

„My nechceme, aby těžba byla taková, jako v minulosti. Aby se v Karviné těžilo za každou cenu a aby se z Karviné zase stávala měsíční krajina. Aby naši lidé odcházeli z města. To v žádném případě nechceme připustit a vůbec o tom jednat."

Hanzel řekl, že chce rozhodně dohlédnout na to, aby těžaři těmto lidem zaplatili za nemovitosti tržní ceny a aby vytvořili v Karviné území pro stavbu nových domků:

„Budeme samozřejmě naslouchat tomu, co lidé říkají. Rozumím tomu, že celá řada z nich tam prožila celý život a mají k tomu místu různé vazby. Na druhou stranu musíme vzít v úvahu, že Karviná má 60 000 obyvatel a kolik z nich je na těžbě přímo závislých.“

„Myslím si, že společnost OKD v posledních letech již ukázala, že už to není státní moloch, ale chová se jako soukromá firma zodpovědně a všechny závazky, jako například uhrazení nákladů za stěhování, kompenzace za nemovitosti, jsou pro ní samozřejmostí. Vše záleží na dohodě. Kontaktovali jsme již osadní výbor a první schůzka je plánována na příští týden,“ říká tiskový mluvčí OKD.

Andrea Brtníková, Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme