Okradeným postiženým dětem se dostalo nečekané pomoci

Co stihnete za dvě minuty? Třeba si rychle uvařit ranní kávu nebo to může být stopáž reportáže, která dokáže změnit osud postiženým dětem. Přesně to se stalo nedávno v našem vysílání. Poté co Radiožurnál odvysílal reportáž o ukradeném počítači z dětského stacionáře v Ostravě, kontaktovala nás pražská firma a nabídla pomoc. Zloděj totiž vzal postiženým klientům důležitou pomůcku - počítač měl speciálně upravený program, myš i klávesnici, aby se děti naučily komunikovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

klávesnice | Foto: Jan Rosenauer

V dětském stacionáři v Ostravě se starají asi o dvacítku postižených dětí. Nedávno však měli nezvanou návštěvu. Zloděj jim ukradl důležitý počítač, který sloužil jako učební pomůcka. „Vypáčili toto velké okno,“ ukázala vrchní sestra Darja Waczyńska. „Opravdu se hodně zlobím, protože se ztratily věci, které nutně potřebujeme pro práci s handicapovanými dětmi,“ doplnila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okradeným postiženým dětem se dostalo nečekané pomoci

Pro mnoho z malých klientů byl počítač jedinou věcí, jak se dostat ze zajetí svého vnitřního světa a naučit se komunikovat s okolím. Třeba i pro jednoho z místních chlapců. „Je to chytrý kluk. I když se nedokáže hlasově projevit, dokáže s námi komunikovat pomocí tlačítek. Když mu dáme dvě tlačítka ‚ano‘ a ‚ne‘, dokáže nám říct, co se mu líbí a co ne. Myslíme si, že tímhle směrem se bude rozvíjet a mohl by počítač využít,“ doplnila sestra.

„Přestože má handicap i na horních končetinách, je schopen s tlačítky pracovat a dát najevo svůj názor,“ upřesnila Darja Waczyńska.

Poté, co Český rozhlas reportáž o ukradeném počítači odvysílal, ozval se nám zástupce pražské firmy, která hospodaří s elektroodpadem. Chtěl dětem pomoci a zajistit jim počítač nový. Zprostředkovala jsem kontakty a během pár dní už ve stacionáři netrpělivě vyhlíželi, až Petr Kubernát z Prahy dorazí.

„Vezeme výpočetní techniku, protože, jak jsme byli informováni rozhlasem, byl stacionář vykraden. Náš ředitel logistiky zprávu slyšel v autě a nezaváhal ani minutu. A protože se zabýváme výpočetní technikou, rozhodli jsme se, že stacionáři pomůžeme,“ uvedl Petr Kubernát.

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme