Okrajová část Trutnova se letos dočká kanalizace, někteří ji ale nemohou využít

Nejvýznamnější investicí letošního roku by v Trutnově mělo být vybudování kanalizace v místní části Volanov. V návrhu rozpočtu města je na ni vyčleněno více než 42 milionů korun. Ne všichni místní se ale chystají novou kanalizaci využít. Kvůli tomu se však mohou dostat do problémů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kanalizace (ilustr. foto)

Kanalizace (ilustr. foto) | Foto: F. Tichý

Už 25. února se zastupitelé Trutnova sejdou při schvalování rozpočtu na rok 2013. Pokud návrh projde, mohou se lidé v místní části Volanov těšit na novou kanalizaci.

Podle Miroslava France z odboru rozvoje městského úřadu se podstatnou část peněz podařilo získat z dotačních programů. „Dotace by měla být 18 760 000 bez DPH a zbytek do 42 milionů budou vlastní zdroje,“ uvedl.

Významná změna v okrajové části Trutnova ale některé obyvatele nijak netěší. Výkop na svém pozemku totiž musí platit ze svého. „Jestliže bych si chtěla nechat udělat přípojku, tak to znamená 50 až 60 běžných metrů potrubí, kde si musím vykopat v kamenitém podloží, aby se mohlo potrubí uložit, a pak bych se teprve mohla napojit na veřejnou komunikaci,“ upozornila Věra Chadrabová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o stavbě kanalizace v Trutnově připravil Václav Plecháček

Přípojka na nově budovanou kanalizační síť by ji tak vyšla na desítky tisíc korun. „Průměrná cena se pohybuje v rozmezí 800 až 1500 korun za běžný metr,“ informoval odborník na výkopové práce Radek Jůza.

Situaci s připojením komplikuje manželům Chadrabovým také potok. Podle Václava Jiráska z Povodí Labe je totiž podle norem potřeba vést kanalizační trubku až metr pode dnem. „Standardně se na drobných vodních tocích pohybuje hloubka založení trubního vedení pode dnem mezi půl metrem až jedním metrem,“ vysvětlil.

A to by přípojku ještě více prodražilo. Také proto má Věra Chadrabová spolu se svým manželem jasno - ke kanalizaci se nepřipojí. „Asi nebudeme dělat nic. Necháme to ve stávajícím stavu, jak to je, což je dvoukomorový septik,“ poznamenala.

„Tady byl velký statek, u toho byl sklep, tak to máme navedené do toho sklepa a tam se to někde sakuje a někde to potom teče,“ popsal současný provoz septiku její manžel Jaroslav Chadraba.

Jenže to může být problém. Jak zdůraznila Monika Brázdová z odboru životního prostředí trutnovského městského úřadu, septik totiž není schválený. „Manželé Chadrabovi v současné chvíli nemají platná povolení k tomu, aby mohli používat stávající septik a vypouštět z něho vody.“

Manželé Chadrabovi si tak musí podat žádost o povolení. Jenže i v případě, že jim městský úřad septik schválí, nepůjde o trvalé řešení. „Pokud by bylo žádosti vyhověno, tak by bylo povolení k vypouštění vydáno pouze na velmi krátkou dobu, což znamená dva až tři roky, maximálně pět let,“ dodala Brázdová.

Potom by nezbývalo nic jiného než se stejně k veřejné kanalizaci připojit. Takovou možnost ale Věra Chadrabová odmítá. „Nebránili bychom se mít kanalizaci, ale bohužel finanční náklady to nedovolují,“ uzavřela.


Zvětšit mapu

Václav Plecháček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme