Olešnice na Boskovicku postaví dům chráněného bydlení pro seniory

Olešnice na Boskovicku do dvou let postaví dům chráněného bydlení. Jeho klienty budou především senioři z města i okolního regionu, kteří se už nedokážou o sebe sami postarat. Už teď radnice eviduje řadu zájemců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům pro seniory (ilustrační foto)

Dům pro seniory (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Paní Eva Koblerová žije v domě s pečovatelskou službou v Olešnici. Zatím nemá problém se o sebe postarat. Přemýšlí ale o tom, že by se jednou mohla nastěhovat do chráněného bytu:

„Už nejsem nejmladší, budu mít letos pětasedmdesát let a co můžete vědět, jak člověk dopadne za rok, za dva. Třeba budu potřebovat obsluhu. A na rodinu se spolehnout nemůžu, protože ti mají do důchodu ještě dvacet let. Takže musím počítat s tím, že se o mě bude muset někdo starat, když by se stalo, že bych byla ležící.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michala Záboje z Olešnice na Boskovicku

Termín chráněné bydlení se používá spíš pro byty, které jsou určeny pro mentálně či tělesně postižené. V Olešnici v nich budou bydlet senioři, jejichž zdravotní stav vyžaduje dlouhodobou péči, vysvětluje nezávislý starosta Olešnice Zdeněk Peša s tím, že radnice už několik zájemců o bydlení zaznamenala:

„Já si myslím, že nabízíme alternativu proti velikánským domům důchodců, které mají 400 klientů, jsou v zámcích a jsou v objektech nově stavěných na územích okresních měst. Protože i venkov samozřejmě má desítky a stovky seniorů sžitých s regionem celým životem, pro které je přesídlení vážným problémem.“

V Olešnici a okolním regionu mají senioři a potřební k dispozici terénní pečovatelskou službu. Přímo ve městě už několik let funguje také dům s pečovatelskou službou s osmi byty, který provozuje oblastní charita Blansko.

Stejný model, tedy vlastník město a provozovatel charita, se uplatní i u nového Domu chráněného bydlení.

„My budeme vlastníky těchto objektů, můžeme se podílet na nákupu například vozidel a podobných záležitostí, ale službu nechť vykonává ten, kdo ji umí a dělá ji dobře,“ dodává olešnický starosta Zdeněk Peša.

Stavba domu chráněného bydlení přijde na asi dvacet miliónů korun, ze kterých většinu činí dotace. První klienti se nastěhují příští rok.

Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme