Olomouc hostí simulované zasedání OSN

Více než tři stovky zástupců univerzit z jedenácti zemí světa se sjely do Olomouce. Na na Univerzitě Palackého totiž probíhá simulované jednání Organizace spojených národů. Tradice ojedinělých studentských akcí vznikla ve Spojených státech už roku 1923. Nejčastěji se odehrávala v New Yorku, v Evropě se koná vůbec poprvé.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olomouc

Olomouc

Aby olomoučtí politologové získali evropské prvenství, museli podle garantky projektu Markéty Žídkové splnit spoustu podmínek. Celé schvalovací kolečko trvalo dva roky.

„Loni tady byla delegace Američanů a naši studenti je nadchli. Protože na katedře politologie je zcela normální, že všichni hovoří anglicky. Potom proběhla další technická jednání, finanční jednání,“ vysvětlila Žídková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Simulované zasedání OSN v Olomouci přiblížila v Ranním Radiožurnálu redaktorka Blanka Mazalová.

Symbolickým odklepnutím kladívka zahájil simulované zasedání OSN v Olomouci generální tajemník. Role Pan Ki Muna se pro následující tři dny ujal Hynek Melichar z olomoucké katedry politologie. „Primární úlohou je koordinovat, případně napomáhat v hledání kompromisu. Takový ten jednotící prvek institucí,“ přiblížil.

Simulovaná jednání OSN v Olomouci kopírují zasedání reálných institucí OSN, tedy Valného shromáždění, NATO, Rady bezpečnosti nebo UNESCO. Budoucí diplomaté z různých koutů světa se tu můžou navzájem seznámit při dalších společenských aktivitách.

Olomoučtí hostitelé dokonce připravili i oslavy Dne díkuvzdání, což znamenalo sehnat několik desítek pečených krocanů jakožto tradiční slavnostní jídlo:

„Máme objednáno několik restaurací, které to pro nás udělají. Snaží se nám vyhovět. A my doufáme, že těm Američanům my vyhovíme,“ dodala Žídková.

Simulované zasedání OSN vyvrcholí v Olomouci v pátek slavnostním předáním cen a společnou večerní párty.

Blanka Mazalová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme