Olomouc je město, kde poznáte konec prázdnin. Akademický rok tu rozjíždí 24 tisíc studentů

Škola začíná i vysokoškolským studentům. Jen na veřejné vysoké školy jich letos nastoupí kolem 300 tisíc. Dnes startuje výuka i na druhém nejstarším vysokém učení v Česku - Univerzitě Palackého v Olomouci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti

Studenti | Foto: Fotobanka stock.xchng

A poznáte to jednoduše. Prázdné ulice zaplnily tisícovky mladých lidí a hospodští, kteří zatím zívali za pípou nebo kávovarem nudou si mnou ruce nad davem hladových a žíznivých studentů.

Zvonek v univerzitním bufetu znamená nejčastěji objednávku kávy, čaje a croissantu, někdo něco ostřejšího. Takový je ranní energetický začátek akademického roku většiny studentů starodávné olomoucké univerzity.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olomouc si ale přízvisko „studentská" zaslouží. Při počtu sto tisíc obyvatel totiž vychází, že téměř každý pátý je student

"Zahájili jsme ho čajem a hlavně posezením, je potřeba se uvolnit," říká studentka speciální pedagogiky Tereza, která se s kamarádkami chystá i na večerní zahájení akademického roku.

"Bude to trošku ostřejší (smích). Musíme se připravit na ty nervy, co nás letos čekají. Dáme si burčák, posedíme a povykládáme si, jaké byly prázdniny," dodává Tereza.

Život studentský rovná se život veselý. Na kolik přijde, to sčítáme s Terezinou kamarádkou Adélou z Opavy. Nájem, doprava a nějaké to povyražení vyjde na 5 tisíc měsíčně.

Aby si Tereza mohla studentského života užít, musí si i sama něco přivydělat. "Co se týká školy, tak rodiče všechno hradí. Jinak si přivydělávám sama, abych si mohla užívat těch našich sedánků, čajíčků a burčáků," prozrazuje.

Se studenty rostou tržby

Díky studentům blízké kavárny a restaurace začátkem akademického roku ožívají. Tržby se jim většinou zdvojnásobí. Vedoucí restaurace Petr Kusý si spokojeně mne ruce a tiše přiznává, že bez studentů, kteří utrácejí víc než místní, by byli nahraní.

"Tržby se zvednou tak o sto procent. Když tady studenti nejsou, tak je to mnohem horší," vysvětluje Petr Kusý.

Univerzita Palackého připravila letos pro studenty také několik novinek. Kromě nových oborů jako například muzejní pedagogika je to noční studovna. Tu si studenti vymohli peticí.

Noční studium si tu mohou zájemci zpříjemnit kávou i čajem, bagetou i nějakou sladkou kalorickou bombou. Samozřejmostí je připojení na wifi a pořádek tu bude sledovat několik kamer. Studenti jsou většinou noční ptáci.

Tak jako Pavlína Šutová, která už si dokonce plánuje, jak tu bude trávit noční hodiny nad diplomovou prací z psychologie.

"Myslím si, že hodně studentů jsou nočními typy. Co znám ze svého okolí, tak jsou mnozí schopni studovat do dvou, do tří. Dopoledne pak dospávají."

Novinkou jsou kurzy veřejné jazykové školy

Univerzita Palackého svou další novinkou myslí nejen na studenty, ale také na vzděláníchtivé Olomoučany. Právě v pondělí začíná prvními kurzy veřejná jazyková škola. Symbolicky hodinami pro falešné začátečníky angličtiny. Zřizovatel školy garantuje přísný výběr těch nejlepších lektorů.

Vedení školy nejdřív zaskočil obrovský zájem o výuku rodného jazyka – češtiny, a to včetně rétoriky. Do nabídky se ale dostanou i méně obvyklé jazyky - čínština, japonština nebo nizozemština.

V Olomouci studuje na sedmi fakultách Univerzity Palackého čtyřiadvacet tisíc vysokoškoláků. To sice rozhodně nestačí na titul města s největším počtem studentů, Olomouc si ale přízvisko „studentská" rozhodně zaslouží. Při počtu sto tisíc obyvatel totiž vychází, že téměř každý pátý je student.


Blanka Mazalová, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme