Olomouc rozděluje parkoviště u ZOO na Svatém Kopečku

Necelý měsíc před komunálními volbami olomouckou veřejnost rozděluje názor na stavbu parkoviště před jejich oblíbenou ZOO na svatém Kopečku. Pro čtyři stovky aut by tam měla vyrůst dvoupodlažní stavba, kvůli ní ale zmizí kus lesa a dětské hřiště.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lev Šimon obědvá | Foto: Zoo Olomouc, Milan Kořínek

ZOO na Svatém Kopečku je nejnavštěvovanějším místem olomouckého regionu a v anketě oblíbenosti zahrad se zvířaty je na čtvrté příčce hned za ZOO v Praze, ve Dvoře Králové a v Lešné.

Olomoucká radnice je na tuto svou příspěvkovou organizaci pyšná a má s ní velké plány. Ty se ale nezamlouvají jak členům Hnutí DUHA, tak hlavně lidem, kteří na svatém Kopečku žijí.

Jediný pořádný kopec v okolí hanácké metropole je zčásti zastavěný rodinnými domky a zčásti zahradou pro 1600 cizokrajných zvířat. V posledních letech se rozrůstá o nové výběhy i počet spokojených návštěvníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michaely Veteškové o ZOO na Svatém Kopečku

Lví matka svá mláďata vyvedla mezi lidi před pár dny a tak se olomoucká zahrada může pochlubit nejenom chovem žiraf, novými výběhy pro vlky, medvědy či klokany, ale také odchovem lvů berberských…

„Mně se tady líbí moc. Byly jsme tu letos už asi čtyřikrát, ale permanentku jsme si ještě nekoupili,“ svěřuje se mladá žena.

„My permanentku máme, takže sem chodíme skoro každý týden,“ kontruje jiná.

40ti hektarová ZOO ukrytá v listnatých lesích může pomalu konkurovat nedalekému poutnímu místu - baroknímu kostelu Navštívení panny Marie.

Nával párkrát do roka

Většina z návštěvníků přijíždí z osm kilometrů vzdálené Olomouce autem. Hned u vchodu do ZOO je parkoviště pro skoro stovku vozů, o kilometr dál je louka, na které v době, kdy ZOO praská ve švech, může parkovat další padesátka automobilů.

Přesto to nestačí a tak osmkrát do roka jsou auta návštěvníků olomoucké ZOO zaparkovaná skoro všude.

„Největší nápor je asi o Velikonocích, to přijede třeba 10 tisíc lidí za víkend. Pak je ještě pár takových víkendů, kdy se udělá hezky a všichni Olomoučané vyjedou na nejbližší místo,“ přibližuje situaci kameramanka a režisérka Veronika Müllerová žije na Svatém Kopečku skoro deset let.

„To se tady pak vše zaplní a je kalamita, ale tahle situace je do deseti víkendů za rok a má to vyřešit obrovská stavba za mnoho milionů a kus lesa přijde vniveč,“ naráží Müllerová na nejnovější nápad olomoucké radnice, vykácet dubový les u ZOO a zrušit dětské hřiště a postavit místo toho zastřešené parkoviště. Nepovažuje ho za ten nejlepší.

Co další dny?

Podobně jako členové hnutí DUHA, kteří tento návrh připomínkují v novém územním plánu.

„Tady je otázka, jak k tomu přistupovat, jestli třeba udělat nějaké střídmé parkoviště nebo betonovou hrůzu. Tady jsou návaly lidí několikrát do roka, ale co pak s tou budovou další dny. Vydělá to na sebe vůbec?“ ptá se obyvatel svatého Kopečku obce učitel Petr Homolák.

Zoo Olomouc - pavilony v zimě | Foto: Zoo Olomouc

Stavba nové příjezdové cesty k ZOO a parkoviště by měla stát 180 milionů korun, pod střechu by se mohlo skrýt asi 350 automobilů návštěvníků ZOO. K těm patří i rodina učitele Homoláka.

„ZOO mám rád, protože máme děti a děti se tam mají dobře. Ale přijde mi divné, že máte hned u ZOO parkoviště a není tam asi laciné parkovné a vůbec si nejsem jistý, že ty peníze jdou do ZOO,“ pochybuje Petr Homolák.

„Mně by se líbil třeba projekt, kdy by to parkoviště provozovala ZOO,“ navrhuje.

Primátor projekt hájí

První muž stotisícové Olomouce Martin Novotný ale tento projekt hájí. Když jsme ho navštívili na radnici, vysvětlil nám, že projekt obyvatelům Svatého Kopečka pomůže.

„Kopeček je úplně plný zaparkovaných aut, zároveň se pak většinou musí úplně uzavřít, protože přes ta parkující auta se tam nedá ani projet,“ argumentuje Novotný.

„Léta se diskutuje o tom, kde postavit větší kapacitní parkovací objekt, který by to vyřešil,“ dodává primátor.

Parkoviště mělo původně vzniknout pod Svatým Kopečkem, a lidé by do ZOO jezdili kyvadlovou dopravou.

„My si myslíme, že je nejlepší ten objekt postavit přímo u ZOO a zároveň k němu zajistit příjezd tak, aby nebyly příjezdem zatíženy ty úzké uličky, které k ZOO vedou,“ tvrdí Novotný a dodává:

„Samozřejmě to, že bude muset pokácet část stromů lze v dnešní době vyřešit náhradními výsadbami v jiných částech velkého lesního komplexu kolem Svatého Kopečka.“

Průsek lesem by měl měřit 300 metrů na šířku, 500 metrů na délku. Parkoviště by mělo mít kruhový půdorys a měl by být zapuštěný pod zemí.

Primátor Novotný občany Svatého Kopečka ale uklidňuje tím, že projekt se teprve rodí a ještě není definitivně jisté, jak bude vypadat, kdo jej bude financovat a že parkování na Svatém Kopečku bude řešit až nová vláda města.

Ta současná je v barvách ODS, ČSSD a KDU - ČSL.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme