Olomouc se chystá soudit o mauzoleum s ostatky jugoslávských vojáků

Olomouc chce opravit chátrající Jihoslovanské mauzoleum, nejdříve ho ale musí získat do vlastnictví. Podá proto žalobu na šest nástupnických států bývalé Jugoslávie a prohlásí stavbu za věc nalezenou. Mauzoleum s kostnicí skrývá ostatky téměř dvanácti set jugoslávských vojáků, kteří zemřeli za první světové války na našem území.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mauzoleum

Mauzoleum | Foto: Aleš Spurný

Jedenáct metrů vysokou kapli s kopulí a předsíní podepírá deset dórských sloupů. Mohla by být okrasou Bezručových sadů v centru Olomouce, k Jihoslovanskému muzeu se ale nikdo nehlásí.

Stavba už desítky let chátrá a přespávají v ní bezdomovci. Přístupové schodiště má narušenou statiku a vnitřek kaple se zbytky byzantských obrazů je poničen graffiti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Blanka Mazalová se zajímala o budoucnost Jihoslovanského mauzolea

„Chodím okolo a vždycky, když jsem sem šel nahlédnout, tak jenom střepy, počmárané, nepořádek a tak dál. Už jenom uklizení a opravení by stálo za to. Park začíná vypadat pěkně, všude cestičky, taková věc by se hodila opravit,“ myslí si pan Pavel.

Je proto rád, že se město konečně rozhodlo o zajímavou kulturní památku v dezolátním stavu postarat.

Radnice prohlásila nemovitost za opuštěnou a na úřední desce vyzvala případného majitele k doložení vlastnictví. Dokument odešel i na velvyslanectví Srbska, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Chorvatska, Makedonie a Slovinska.

Termín už vypršel a městu nic nebrání podat žalobu na šest států bývalé Jugoslávie. Jedná se ovšem o právnický oříšek. Advokát Petr Konečný přiznává, že si nepamatuje, kdy bylo naposledy žalováno šest států najednou. Ojedinělá je také klasifikace mauzolea jako nalezené nemovitosti.

„U movitých věcí je běžné, že když opustíte věc a najde se, tak připadne městu. Ale u nemovitostí je otázka, zda vůbec lze opustit nemovitost, jakým způsobem. Myslíme si, že to soudně není rozhodnuto. V teorii práva se tato teorie vyskytuje, že to lze. Jsou na to samozřejmě jiné názory,“ uvažuje.

Město už nyní připravuje projekt na opravu památky, přičemž uvažuje o rozsáhlejší i úspornější variantě. Jisté je zatím jen to, že návštěvníci pak nebudou stát na půdě Jugoslávského království a zavírat za sebou poškozenými a děravými dveřmi.

Blanka Mazalová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme