Olomouc si připomene 70. výročí prvního transportu Židů

Před 70 lety museli olomoučtí Židé sbalit své věci a odevzdat Němcům klíče od bytu. Čekal je transport do koncentračního tábora v Terezíně. Smutné výročí prvního olomouckého transportu připomene dnešní vzpomínková akce ve škole v Hálkově ulici. Právě tam se totiž Židé před internací shromažďovali. Zúčastní se jí pamětníci, členové židovské obce, představitelé města a také žáci školy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židovský hřbitov v Terezíně | Foto: Jana Šustová

Budova školy v Hálkově ulici v Olomouci vypadá stejně jako jiné školy. Jen nenápadná pamětní deska připomíná, jak hrozné chvíle tady museli zažívat Židé před tím, než byli odvlečeni do Terezína.

„Jejich doprovod nesměl překročit bílou čáru, která byla na ulici, a ti, co přišli první den, tak čtyři dny trávili v tělocvičně bez možnosti spát třeba na slamnících. Když si představíme, že jich tam bylo 902 v poměrně nevelké tělocvičně, bez hygienického zázemí, s minimem jídla, tak to nebylo lehké,“ říká Tomáš Hrbek ze Židovské obce Olomouc.

V časných ranních hodinách, aby je nikdo neviděl, byli Židé odváděni v pětistupech až za nádraží, kde byl přistaven vlak. Do Terezína jich bylo za války odesláno více než tři a půl tisíce. Většina z nich bohužel už nevrátila, přežilo jich jen 300.

Radoslava Kvasničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme