Olomoučané v referendu rozhodnou, jestli má město zakázat hazard

Obyvatelé Olomouce dnes budou v referendu rozhodovat o tom, jestli chtějí ve městě loterii a sázkové terminály. Zastupitelé vyhlásili první celoplošné referendum v novodobé historii města. Aby bylo platné, musí k urnám dorazit 35 procent lidí. Pokud se proti hazardu vysloví, může přijít Olomouc až o stomilionový příjem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Referendum o hazardu

Referendum o hazardu | Foto: Český rozhlas

„Byla bych ráda, kdyby to vymizelo, protože lidi se zamotají do začarovaného kruhu a nejde z toho ven,“ říká Štěpánka Vajdová.

S hazardem má špatné zkušenosti - hracím automatům propadl její bratr. Od závislosti mu nakonec pomohli v léčebně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lidé v Olomouci dnes půjdou k referendu. Budou v něm rozhodovat, jestli má město úplně zakázat herny. Připravila Monika Tomášková

Podle Denisy Gumbírové ale úplný zákaz heren není řešení.

„Hazard bude vždycky, ale když je státem regulovaný, jdou z toho peníze do městské kasy. Kdyby byl zakázaný, může se stát, že se objeví nelegální místa, kde se hazard bude provozovat, problém bude pořád stejný, ale nic z toho dobrého nebude,“ myslí si.

O referendum zhruba rok usilovala iniciativa Olomouc bez hazardu.

„Hazard generuje spoustu problémů od lidí, kteří se na něm stanou závislí. Gamblerství je problém v tom, že do něho často upadají lidé, kteří jsou na dávkách, takže peníze, které jim stát vyplácí a které by měli použít pro zabezpečení své rodiny, skončí v herních automatech a kapsách několika vyvolených herních podnikatelů,“ vysvětluje Dominika Kovaříková, zastupitelka za sdružení Občané pro Olomouc.

Podle primátora Antonína Staňka z ČSSD Olomouc ročně vydělá na hazardu 90 až 100 milionů korun.

„Převážná část finančních prostředků byla alokována do grantové oblasti na podporu sportu, kultury, sociálních služeb a cestovního ruchu,“ upřesňuje primátor.

Referendum začne dnes ve 14 hodin, hlasovací místnosti se uzavřou ve 22 hodin. Město předpokládá, že výsledky zveřejní ještě dnes.

Simona Bartošová, Monika Pustovková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme