Olomoucký kraj stále trápí smog. Meteorologové očekávají zlepšení až za několik dní

Zvýšené množství polétavého prachu se stále vznáší nad územím Olomouckého kraje. V Přerově je denní limit překročen téměř čtyřnásobně, v Olomouci a Prostějově trojnásobně. Smogovou situaci vyhlásili meteorologové včera odpoledne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Olomouci se potýkají se smogem

V Olomouci se potýkají se smogem | Zdroj: ČTK

Podle Zbyňka Návrata z Českého hydrometeorologického ústavu bude ještě několik dní trvat, než se hodnoty zlepší.

„Vypadá to, že v průběhu noci by zase mohl zeslábnout vítr, takže by v následujících dnech nemuselo dojít úplně k nějakému výraznému poklesu. Výraznější zlepšení očekáváme spíše v horizontu několika dnů,“ přibližuje.

Smogová situace může mít negativní vliv na zdraví obyvatel. „Pořád jsme všichni nachlazení, nemůžeme se toho zbavit. Je to hlavně zánět horních dýchacích cest, dutiny a potíže s dýcháním i v noci,“ stěžuje si paní Pavla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Smog stále sužuje Olomoucký kraj. Nejvíce ohroženi jsou starší lidé a děti

Podle přednosty plicní kliniky olomoucké fakultní nemocnice Vítězslava Kolka trpí hlavně starší lidé s chronickou obstrukční plicní nemocí, astmatem nebo plicní fibrózou. Rizikovou skupinou jsou také děti.

„Mívají častěji průduškové potíže anebo se také může zhoršit astma. Studie v poslední době ukázaly, že koncentrace škodlivých látek a zhoršování průduškových potíží spolu skutečně úzce souvisí,“ upozorňuje.

Pokud je překročen denní limit pro polétavý prach, lidé by měli větrat jen krátce, ale intenzivně. Neměli by také vyvíjet žádnou větší fyzickou aktivitu.

Smogová situace platí kromě Třinecka v celém Moravskoslezském kraji

Číst článek

„Doporučujeme omezit pohyb ve venkovním prostoru – zvláště ve špičkách, to znamená v ranních a večerních hodinách,“ dodává Miroslav Kučera z oddělení ochrany životního prostředí krajského úřadu Olomouckého kraje.

V Olomouci se na znečištění ovzduší podílí hlavně doprava. Město se ale podle mluvčí magistrátu Radky Štědré snaží situaci řešit:

„Patří to mezi priority vedení města. Nedávno se schválila nová dopravní omezení, která se týkají nejen celého území městské památkové rezervace, ale i dalších lokalit. Je to vlastně jakási další stopka vjezdu nákladních aut do centra Olomouce. A samozřejmě do budoucna se počítá s tím, že tramvajová trať na Nové Sady by měla být dále prodloužena.“

Ovzduší ale znečišťují také tuhá paliva, zvláště odpadky, které do kamen nepatří. Meteorologové ve čtvrtek vyhlásili smogovou situaci také ve Zlínském kraji a v části Moravskoslezského kraje.

Jak vzniká smog | Foto: Michal Jindra

Lucie Přikrylová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme