Olomoucký magistrát zvažuje pro plebiscit o hazardu jiný termín, než jsou volby

Obyvatelé Olomouce stále nevědí, kdy budou hlasovat o hazardu ve městě. Občanská iniciativa za úplný zákaz hazardu ve městě předala petiční archy a chtěla, aby to bylo s komunálními volbami, tedy 10. a 11. října. Materiály projednali olomoučtí radní a poslali je zastupitelům, kteří by o referendu měli rozhodnout v pondělí 15. září. Magistrát ovšem doporučuje pro první místní plebiscit samostatný termín.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentské volby (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Tajemník magistrátu Jan Večeř argumentuje tím, že na území Olomouce je 89 okrsků a při souběžném hlasování by v každém z nich musely být dvě samostatné komise.

Referendum by se tak podle něj prodražilo – byly by dvojí urny, platily by se lidé ve dvou komisích, a také by se prý kvůli nedostatku místa někde muselo hlasovat i vyšších patrech budov.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o hledání termínu pro olomoucký plebiscit o hazardu natočila redaktorka Blanka Mazalová

„Tam já se obávám, že pro mnohé lidi by bylo to druhé, třetí patro blokační,“ poznamenal Večeř.

Podle jedné z iniciátorek petice Dominiky Kovaříkové ze sdružení Občané pro Olomouc jsou to však zástupné problémy.

„Domnívám se, že to není ten správný argument, protože většina okrskových volebních komisí zasedá ve školách,“ řekla.

Také argument o prodražení zřejmě není dost silný. Podle dřívějších soudních verdiktů nemohou být peníze hlavním hlediskem pro konání či nekonání místního referenda.

„Nejdůležitější hledisko je účast veřejnosti. Jestliže má zastupitelstvo možnost zvolit mezi termínem souběžným s konáním voleb, kdy je podstatně vyšší pravděpodobnost toho, že se k referendu dostaví potřebný počet hlasujících, pak by zastupitelstvo mělo zvolit tento termín,“ dodala Kovaříková.

Podle loni schválené vyhlášky by měla v Olomouci letos skončit polovina ze 113 heren. Iniciátoři petice však tvrdí, že i tak je to příliš.

Radnice kontruje tím, že úplný zákaz hazardu by byl neúčinný a město by navíc přišlo o část příjmů – loni šlo z hazardu do městské pokladny 110 milionů korun.

Blanka Mazalová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme