Olomoucký Prior zásadně změní svůj vzhled. Na osm měsíců zavře

Své poslední nákupy mohou dnes zákazníci udělat v olomouckém Prioru. Ve 13 hodin se zastaví typické eskalátory a obchodní dům zavře. Čeká ho zásadní rekonstrukce. Po osmi měsících se šedá betonová kostka uprostřed nejkrásnějších historických památek v Olomouci změní ve skleněnou obchodní galerii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obchodní dům Prior

Olomoucký Prior označili místní za ostudu města. Je postavený ve stylu brutalismu. Beton brut tedy, drsný beton, má totiž strukturu hrubého bednění.

Už v 70. letech minulého století vzbudil odpor lidí. Šedá kostka, které někteří neřeknou jinak než ‚obluda‘, je jen pár kroků od gotického chrámu sv. Mořice, renesančního Edelmannova paláce a jedné z barokních kašen.

Stavba v době normalizace navždy zalila betonem základy románské rotundy i osídlení z doby kamenné. Kontroverzní Prior ale přesto vzbuzuje při posledních nákupech u zákazníků pocit nostalgie.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu natáčela Blanka Mazalová

„Je mi to velice líto a už to nebude ten Prior, jak býval.“ „Ráda jsem sem chodila, protože tady bylo vše pod jednou střechou,“ říkají některé zákaznice.

Architektonický pozůstatek minulého režimu se alespoň v Olomouci dočká přívětivější podoby. Soukromého investora přijde oprava na 150 milionů. Na rozdíl například od Jihlavy. Tam na rekonstrukci Prioru, který hyzdí centrum města, zatím peníze nenašli.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme