Olomoucký soud bude řešit kauzu takzvané lihové mafie v čele s Radkem Březinou

V Olomouci začíná soud s hlavními aktéry takzvané lihové mafie, kterou údajně vedl zlínský podnikatel Radek Březina. Skupina podle obžaloby připravila stát na daních při obchodech s lihem bezmála o 7 miliard korun. Hlavní líčení budou provázet přísná bezpečnostní opatření.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Sedm lidí údajně od konce devadesátých let do loňska ošidilo stát na daních o rekordní částku.

„Obžalovaní měli zneužít tzv. režimu podmíněného osvobození od daně u lihu, který byl určen k denaturaci a následné výroby autokosmetiky a nemrznoucích směsí,“ říká žalobce Miroslav Stoklásek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ tzv. lihové mafie přiblížil Ivo Opletal

„Uvedený líh však ve skutečnosti k tomuto účelu nepoužili a prostřednictvím tzv. fiktivních denaturací líh neoprávněně vyjmuli ze společnosti Morávia-Chem.“

Tajné sklady nebo prodej

Podle státního zástupce pak nelegální líh putoval do tajných skladů na různých místech republiky nebo ho hned prodávali.

Soud je nařízen na celý týden a pokračovat bude v lednu. Žalobci zmapovali trestnou činnost obžalovaných od roku 1998 do roku 2013.

„Byl buď v tajných úložištích a skladech a v té větší části měl být distribuován dalším odběratelům. Cílem této skupiny bylo získávání neoprávněných finančních zisků, a to soustavným krácením daně na úseku spotřební daně z lihu.“

Kromě Radka Březiny a jeho bratra Tomáš jsou obžalování také Radek Menšík, jednatel společnosti Morávia-Chem, správce nemovitostí Ivan Kovářík.

Dále pak skladník Rostislav Hanulík, údajný hlavní řidič Lubomír Kaláč a Václav David, který měl navážet nelegální líh do ukrytých nádrží.

„Můžu jenom říci, že chceme předvolat řadu svědků, a to z toho důvodu, aby vyplynulo na povrch, jaká konkrétní osoba měla roli v tomto celém případě,“ říká Filip Opatřil, který je obhájcem Radka Březiny.

Obžaloba je podána ještě také na osmého muže. Ten podle ní pomáhal zametat stopy při likvidaci jednoho z tajných skladů.

Mužům hrozí tresty až 13 let

mkp, Ivo Opletal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme