Olomoučtí lékaři odhalují skryté srdeční vady. Zabrání tak náhlým úmrtím sportovců

Tisíc posudků a tři skryté srdeční vady. To je bilance olomouckých lékařů, kteří od nového roku povinně testují všechny registrované sportovce v regionu. Má se tak předejít náhlým srdečním kolapsům sportovců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kardiologie na Bulovce | Foto: Ľubomír Smatana

Tři srdeční vady objevili u několika chlapců. Po drobném operačním zákroku ale mohou i dál sportovat.

„Pokud by ale se tato vada nediagnostikovala a neupravila se zákrokem, tak by to do budoucna mohlo znamenat pro ně určité zdravotní riziko, které by se mohlo intenzivní tělesnou zátěží zhoršovat,“ vysvětluje tělovýchovný lékař Dalibor Pastucha.

Přehrát

00:00 / 00:00

O testování mladých sportovců mluvila Hana Mikulincová

Nová praxe se ale nelíbí některým klubům, které se v přípravných odděleních věnují malým dětem.

Podle předsedy Atletického klubu Olomouc Miroslava Hrabala to rodiče stojí zbytečné peníze a velmi malé děti to může odradit od sportovních aktivit.

„V podstatě suplujeme školní tělesnou výchovu, takže se domníváme, že není zapotřebí, aby děti každoročně chodily na tělovýchovné lékařství a rodiče tam platili za prohlídku těchto dětí.“

Dalibor Pastucha z kliniky tělovýchovného lékařství ale oponuje. Na kontě mají tisícovku vyšetřených sportovců. Podle něj je potřeba být obezřetný už u malých dětí:

„To dítě má v kroužku vlastně jen jednou za život klidové EKG. Při dalších prohlídkách už není nutný EKG záznam a tato periodické prohlídky už mohou provádět dětské lékařky.“

Navíc speciální vyšetření může odhalit kromě srdečních vad i další onemocnění. U devítiletého chlapce například zjistili astma, o kterém nevěděl.

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme