Olomoučtí policisté řeší podvody při prodeji aut. Pachatelé vylákají peníze a už se neozvou

Olomoučtí policisté varují před podvodnými inzeráty na prodej aut. Pachatelé nejprve vylákají od zájemců peníze, které následně putují na zahraniční účty. Zablokovat tyto platby je potom obtížné. Kriminalisté už letos vyšetřují šest podobných případů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podvodníci podle kriminalistů umístí inzerát o prodeji auta na internetový portál. Cena je mnohdy velmi nízká.

„Veškerá komunikace je vedena pouze elektronicky v anglickém jazyce. Se zájemcem se sepíše kupní smlouva, v některých případech i za pomocí internetových překladačů. Pro větší věrohodnost zasílá pachatel elektronicky skeny či kopie různých dokladů od předmětných vozidel,“ popisuje mluvčí policie Olomouckého kraje Josef Bednařík.

Poté si řeknou o polovinu kupní ceny, kterou má zájemce poslat na účet v zahraničí. A nabídnou mu také společnost, která má zajistit přepravu automobilu. Za ní ale stojí ti samí podvodníci.

„Následují záminky, že zákony dané země neumožňují transport vozidla bez uhrazení plné kupní ceny, na základě kterých se pachatel snaží vylákat další platbu od zájemců," dodává Bednařík.

Inzerované vozidlo kupující podle policie ve zmiňovaných případech nikdy neobdrží, peníze mu nejsou vráceny a podvodníci s ním přestávají komunikovat.

Zájemci by si měli prodávajícího prověřit

Pachatelé navíc podle policistů dokážou ovládnout už existující skutečný inzerát.

„Pachatel osloví inzerenta a snaží se jej v e-mailu přesvědčit, že došlo k podezřelému připojení k umístěnému inzerátu ze zahraničí a vyzve jej k opětovnému přihlášení ke svému e-mailovému účtu či inzerátu na níže uvedený odkaz," přibližuje Bednařík.

Získá tak jeho přihlašovací údaje. Na inzerátu sníží cenu nabízeného vozidla, vylepší výbavu auta a vydává se za prodejce. Následně opět láká od zájemců platby předem.

Kriminalisté v této souvislosti apelují na zvýšenou opatrnost u podobných inzerátů. Zájemci by si podle nich měli prověřit nabízené vozidlo i prodávajícího a vyhnout se platbám předem bez ověření.

ČTK, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme