Olomoučtí zastupitelé budou schvalovat rozpočet na příští rok. Dluh města se zvýší

Schválení nejdůležitějšího dokumentu - rozpočtu na příští rok - čeká dnes zastupitele města Olomouce na jejich posledním letošním zasedání. Na stole mají také vyhlášku o zrušení dalších heren v Olomouci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Ladislav Bába

Rozpočet města Olomouce na příští rok počítá s poklesem příjmů a vyššími výdaji.

„Provozně je velice úsporný, protože jsme těmi úsporami museli dosáhnout toho, abychom mohli bez problémů rozjet provoz na nové tramvajové trati,“ charakterizuje rozpočet ekonomický náměstek primátora Ivo Vlach z TOP 09.

Z návrhu rozpočtu vyplývá, že radnice počítá s růstem daňových příjmů zhruba o jedno procento.

Co se týče výdajů, provozní stoupnou o 10 milionů, ale výrazně klesnou výdaje investiční. Podle náměstka primátora Martina Majora z ODS totiž většina peněz na investice půjde na dokončení už rozjetých staveb.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak bude vypadat rozpočet Olomouce v roce 2014, zjišťovala Blanka Mazalová

„Náklad na investice z vlastních zdrojů představuje částku 586 milionů korun. Poměrně velká část představuje investice z našeho rozpočtu, které jsou rozestavěné – přibližně 377 milionů korun. Připravujeme nové projekční práce – necelých 14 milionů korun,“ shrnuje Martin Major.

Kvůli velkým investicím v tomto roce se Olomouc výrazně zadlužila.

„V letošním roce dočerpáváme úvěrovou tranši od Evropské investiční banky – 150 milionů korun. Některé úvěry zase musíme už splácet. V roce 2014 už se začíná splácet úvěr načerpaný před 5 lety. Celková výše zadlužení se zvedne o 108 milionů korun,“ vypočítává Ivo Vlach.

Zastupitelé budou rozhodovat i o nové vyhlášce, která se týká několika desítek heren. Je to díky dubnovému rozhodnutí Ústavního soudu. Provoz v Olomouci s předstihem ukončí herny, které povolilo právě ministerstvo financí.

Díky zrušení přechodného období se tak podaří provoz osmadvaceti heren ukončit mnohem dříve než v prosinci 2014. Odhadem to bude někdy na jaře příštího roku, až jejich provozovatelům ministerstvo financí odebere licence.

Blanka Mazalová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme