Olomoučtí zastupitelé schválili rozpočet města na příští rok

Olomoučtí zastupitelé dnes schválili nejdůležitější dokument města - rozpočet na příští rok. Ten počítá s výdaji 2,282 miliardy a příjmy 2,173 miliardy korun. Letos radnice dočerpává úvěr 150 milionů od Evropské investiční banky, v příštím roce ale začne splácet úvěry načerpané před pěti lety. Celková výše zadlužení se tak má zvednout o 108 milionů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Plánujeme asi 60 milionů úroků a samozřejmě nárůst dluhu je o 108 milionů korun. Ale před několika týdny jsme prošli novým hodnocením ratingu a ta kontrola dopadla tak, že pořád máme rating s výhledem pozitivním,“ vysvětluje náměstek primátora Ivo Vlach z TOP 09.

„To znamená, že když budeme pokračovat v úsporném rozpočtu a nepřehřejeme ekonomiku, tak se dá očekávat, že dříve nebo později dosáhneme lepšího ratingového stupně,“ dodává.

Opoziční ČSSD rozpočet na příští rok nepodpořila. Úsporně se podle ní jen tváří a skrývá v sobě hrozbu dalšího zadlužení. Příjmy nejsou důvěryhodné a výdaje úsporné.

Olomouc se tak může podle předsedy zastupitelského klubu ČSSD Antonína Staňka stát v blízké budoucnosti jedním z nejzadluženějších měst v Česku.

Zástupci další opoziční strany KSČM pak vyzvali primátora Martina Novotného (ODS) k jednání s ministerstvem financí o zvýšení daňových příjmů města Olomouce z rozpočtového určení daní.

Blanka Mazalová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme