Ombudsman se zastává lidí, žijících na hlučných místech

Veřejný ochránce práv se výrazně zastal lidí, kteří žijí v hlukově zatížených místech. V kraji Vysočina jsou to především vesnice v okolí dálnice D1, kde jsou dlouhodobě překračovány hlukové normy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protihluková stěna na Karlovarské ulici v Praze

Protihluková stěna na Karlovarské ulici v Praze | Foto: Josef Hána

Zástupkyně ombudsmana se domnívá, že stát chrání takové obyvatele nedostatečně jak před nárazovým hlukem z hudební produkce, tak před hlukem trvalým například z přeplněných komunikací.

Příkladem jsou obce Slavníč i Skorkov na Havlíčkobrodsku, kde lidé ve dne i v noci poslouchají právě dálnici.

„To záleží na počasí, někdy třeba lehnu na postel a říkám si: co to hučí, to je hrůza. Někdy to nevnímám, to je pokaždé jinak. Obtěžuje to ale pořád,“ říká pan Miloslav ze Skorkova.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se žije lidem v oblastech postižených hlukem, zjišťoval Milan Kopecký

Obyvatelé obou vesnic se opakovaně dožadovali protihlukových stěn, nových oken nebo zpomalení provozu na dopravní tepně. Stěnu i okna jim stát slíbil až letos po mnoha letech marných bojů.

Veřejný ochránce práv kritizuje i připravovanou novelu hlukového zákona, která podle dostupných informací chrání spíše původce hluku než kolem žijící obyvatelstvo. Práci mu komplikuje i fakt, že novela příslušného zákona ještě není zcela dopracovaná.

Hluková mapa ČR | Foto: ČTK

Podle ombudsmana nemají lidé dotčení hlukem dostatečné právo bránit své zájmy

Číst článek

Milan Kopecký, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme