Opakovanou havárii v pardubické chemičce budou šetřit experti. Viníkem jsou prý vedra

Dvojnásobný únik plynů z pardubické Synthesie bude zkoumat vyšetřovací komise spolu s inspekcí životního prostředí. Radiožurnálu to řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková ze Sdružení pro Pardubice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vjezd do areálu - nepovolaným nepřístupno | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Vedení chemičky primátorku ubezpečilo, že k žádnému pochybení nedošlo. Za havárii prý může nebývale horké počasí:

„Je samozřejmě už ustavena vyšetřovací komise. A pokud k jakémukoli pochybení došlo, tak samozřejmě, budou vyvozeny patřičné důsledky,“ uvedla primátorka.

„Nicméně opakovaná měření, která se týkala odpadních zásobníků, probíhala. A to, co se uvádí v knihách, bohužel, nebylo skutečností."

"Protože i při teplotách, které dosahovaly okolo 50 stupňů, a měly být bezpečné, tak, bohužel, k výbuchům došlo – opakovaně,“poznamenala primátorka Fraňková.

Z pardubické chemičky Synthesia unikl oblak nitrózních plynů

Číst článek

Kvůli havárii v Synthesii zřídila chemička informační linku pro občany. Dozvědí se na ní, zda únik chemikálií mohl ohrozit jejich zdraví. Informace o možných problémech poskytují kromě dispečinku Synthesie i hasiči na lince 150, případně 112.

K stejné situaci totiž došlo už v pondělí v noci, kdy explodoval první zásobník s odpadními kyselinami, a do ovzduší unikly oxidy dusíku. Generální ředitel společnosti Daniel Kurucz vysvětlil, že nehodě nešlo zabránit, protože zásobníky byly plné:

„Ten zásobník, který měl dnes problém, byl plný i včera. Omezili jsme výrobu, dnes jsme ji zastavili, takže už do cisteren nepřibývá.“

Zvláštní komise má nyní za úkol zjistit, zda v případě havárie nedošlo k porušení zákona či provozního řádu. Pokud ano, zahájí správní řízení, které může skončit sankcí nebo i trestním oznámením.

Výroba výbušnin pro armádu je přerušená. Oxid dusíku, který se při ní používá, je žíravina, která způsobuje poleptání. Hasiči teď měří uniklé škodliviny v ovzduší.

Mluvčí Synthesie Jaroslava Doležalová tvrdí, že lidem nebezpečí nehrozí. "Stala se stejná situace jako včera. Je to únik nitrózních plynů z jiného zásobníku na úložišti. Přijali jsme okamžitě opatření, že s okamžitou platností je zastavena výroba, protože jednou z možných příčin mohou být tyto extrémně vysoké teploty. Výroba se obnoví, až se změní počasí," řekla.

Jak obyvatelé Pardubic, tak i okolních obcí, o nich budou informováni. Každopádně platí, že nemají vycházet, otvírat okna a používat klimatizaci.


Zvětšit mapu

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme