Opava představí plán obnovy centra na další roky. Ten počítá třeba s novými světly

Opavská radnice představí plán obnovy historického centra města na příští roky. Ten počítá mimo jiné s novými světly v centru a jeho okolí. Radnice také vytipovala nejproblematičtější místa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opava - Dolní náměstí | Foto: Oficiální stránky města Opavy

Před zhruba deseti lety začala opavská radnice systematicky opravovat historické centrum města. Takzvaný plán regenerace památkové zóny už má další pokračování, které se každým dnem objeví na webových stránkách Opavy.

Dolní náměstí, část Horního, pěší zóna na ulicích Ostrožná nebo Hrnčířská, to jsou hotové rekonstrukce. To však nemá být z centra zdaleka vše.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Martin Knitl

„Určitě se bude dál vyskytovat ve městě žula, ať v hladké podobě pro pěší nebo v podobě kostek pro automobily. V letošním roce bude podle těchto projektů zrekonstruována ulice Na Valech. Co se týká světel, tak ty budou v takovém lehce historizujícím hávu v samotném nejužším centru a v lehce modernistickém v těch bočních ulicích,“ říká nad novým plánem regenerace náměstek opavského primátora Dalibor Halátek z SOS pro Opavu.

Úředníci vytipovali i místa, která jsou problematická. Třeba ulice Nákladní a celá severní část městského středu.

„Nikdy tam vlastně nebyl ten urbanismus města dokončen a jsou tam výrobní objekty, které se mísí s garážemi, přístavky a tak podobně. Stejně tak jako místo po staré tržnici. Prostě ten sever centra se moc nepovedl,“ doplňuje Halátek.

Zatím jsou to však jen plány, mapy a tabulky. Uskutečnění obnovy bude záležet na tom, jak se podaří sehnat peníze. Opava měla v tomto roce smůlu a nedostala z takzvaného „programu regenerace“, určeného na obnovu památkové zóny, od státu nic.

„Věřím, že v příštích letech to bude lepší, protože když vidíme alokace jiných měst, tak získávají nepoměrně větší finance, i v řádech milionů korun,“ podotýká Halátek.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme