Opavsko si připomene 91. výročí velké železniční nehody

Dnes je tomu přesně 91 let, kdy se stalo železniční neštěstí, které patří k nejhorším v celé Evropě. A přitom se na něj téměř zapomnělo. 24.října 1919 se u Opavy těsně za polskými hranicemi srazil nákladní vlak s osobním. Následky byly strašlivé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historická železnice | Foto: zelpage.cz

Bylo to normální podzimní ráno. Tma a mlha. Ještě nebylo ani pět hodin. V polské stanici v dnešních Krzanowicích brzdí nákladní vlak z Ratiboře. Jede rychle, protože má zpoždění. Strojvůdce ale těžký kolos zastavuje až příliš daleko na výhybce, která umožňuje křížení vlaků. Do neštěstí zbývá několik minut.

Opačný vlak z Opavy přes Chuchelnou je plný lidí. Vynořil se z mlhy a strojvedoucí předpokládá, že se s tím druhým mine. Cestující už se tlačí u dveří, když v tom se ozve ohlušující rána. A pak mnoho dalších. Do zaklíněných lokomotiv se tlačí zdemolované vagony. K tomu oheň a kouř. Spousta lidí pašovala ve vlaku líh do Německa. A to se jim stalo osudným.

Dobový tisk píše o 40 mrtvých a mnoha desítkách těžce zraněných, takže obětí na životech může být ještě více. Navíc líh pašovali sami železničáři i v zavazadlovém vagónu.

Dnes je na krzanowickém nádraží všechno zarostlé trávou. Vlaky tudy přestaly jezdit přes hranici po 2. světové válce. Kupodivu ale ještě dnes najdete kus osudné výhybky. Na místě, které si vzalo tolik životů lidí z Polska a Československa je dnes ticho.

Martin Knitl, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme